Walter Cunningham nie żyje. Był uczestnikiem pierwszego załogowego lotu programu Apollo

Astronauta Walter Cunningham, uczestnik pierwszego załogowego lotu w ramach programu Apollo, zmarł w wieku 90 lat - przekazała agencja NASA. Jego rodzina wyjaśniła, że Walter zmarł w szpitalu "z powodu komplikacji po upadku".

"Dziś opłakujemy odejście Walta Cunninghama: amerykańskiego żołnierza piechoty morskiej, patrioty i astronauty Apollo. Cunningham spędził 11 dni na niskiej orbicie okołoziemskiej podczas misji Apollo 7, pierwszego załogowego lotu Apollo. Odegrał kluczową rolę w sukcesie naszego programu lądowania na Księżycu" - przekazała we wtorek NASA.

Lądownik InSight na Marsie - 24 kwietnia 2022 NASA oficjalnie zakończyła misję InSight. Sonda umarła na Marsie po 4 latach

Nie żyje Walter Cunningham. Kim był astronauta NASA?

Rodzina astronauty przekazała, że Cunningham zmarł w szpitalu "z powodu komplikacji po upadku" - podaje NBC News. Agencja NASA nie zamieściła tej informacji w swoim oficjalnym komunikacie.

Walter Cunningham był ostatnim żyjącym członkiem załogi statku Apollo 7. W 1963 roku dołączył do NASA jako członek trzeciej klasy astronautów. Przed przydziałem do załogi Apollo 7 był głównym członkiem załogi Apollo 2, której lot został anulowany w 1966 roku - wyjaśnia amerykańska agencja kosmiczna w komunikacie.

Więcej informacji ze świata nauki przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W 1968 roku Cunningham razem z Walterem Schirrą i Donnem Eisele wykonali 11-dniowy lot na niskiej orbicie wokół Ziemi. Celem tej misji było wykonanie testowych manewrów statku Apollo, które miały kluczowe znaczenie dla załogowego lotu na Księżyc w 1969 roku. Załoga pomyślnie wykonała osiem testów.

Rosjanie znaleźli dziurę, która spowodowała wyciek na statku Sojuz. Możliwe uderzenie meteoroidu Znaleziono dziurę, która spowodowała wyciek na statku Sojuz

Walter Cunningham w 1971 roku przeszedł na emeryturę

Jak podaje NASA, Cunningham był szefem oddziału Skylab w Dyrekcji Załóg Lotniczych. Na tym stanowisku był odpowiedzialny za dane operacyjne dla pięciu głównych elementów załogowego sprzętu kosmicznego, dwóch różnych pojazdów nośnych i 56 głównych eksperymentów składających się na program Skylab.

Cunningham przeszedł na emeryturę w NASA w 1971 roku. Kierował wieloma organizacjami technicznymi i finansowymi. Pracował na wyższych stanowiskach kierowniczych w firmach Century Development, Hydrotech Development i 3D International. Cunningham był także długoletnim inwestorem i przedsiębiorcą, organizował małe firmy i prywatne firmy inwestycyjne.

Zobacz wideo Miliardy dolarów, by wrócić na Księżyc. Po co nam Misja Artemis? [Next Station]
Więcej o: