Pogoda. Do Polski dotarł antycyklon Feuka. Czym jest zgniły wyż?

Wyższe temperatury i ciśnienie - tak w tym tygodniu będą kształtować się warunki atmosferyczne w Polsce. Wszystko przez wyżowy antycyklon Feuka, który pojawił się nad Polską. Czym jest to zjawisko? Wyjaśniamy.

Meteorolodzy donoszą, że 12 lutego nad Polską pojawił się zgniły wyż nazywany potocznie "Feuka". Przyniesie on zmiany warunków atmosferycznych (zachmurzenie, opady deszczu i mgły), które będą odczuwalne w tym tygodniu.  

Zobacz wideo [MATERIAŁ REKLAMOWY] Czy kaucja za plastikową butelkę zwiększy świadomość konsumentów i pomoże producentom napojów zachować neutralność plastikową, chroniąc środowisko? Rozmowa z profesorem Arturem Bartkowiakiem

Wyższe ciśnienie w Polsce

Serwis dobrapogoda24.pl opisuje, że we wtorek w ciągu dnia ciśnienie wzrośnie, spodziewane są również wyższe niż w poniedziałek temperatury. W Krakowie między sobotą a niedzielą ciśnienie już wzrosło o około 13 hektopaskali. Łowcy Burz uzupełniają, że maksymalnie osiągnie w Polsce 1036 hektopaskali. 

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Antycyklon Feuka - co to?

"Nad Europą Zachodnią oraz środkową zaczyna dominować kolejny wyż: Feuka. Wyż ten cały czas się umacnia i odcina drogę niżom atlantyckim, które nie mogą przedostać się do Europy. Takie ulokowanie wyżów względem niżów nazywamy układem Omega. Układ ten będzie dość mocny i do 15 bądź 16 lutego zapewni stabilizację w pogodzie w Europie Środkowej" - wyjaśnia serwis łowcyburzpim.pl Paweł i Marta

Z kolei dobrapogoda24.pl informuje, iż "antycyklon Feuka mimo początkowo układu przypominającego Omegę, czyli wyż z izobarami (izobary to linie łączące punkty na mapie synoptycznej o takiej samej wartości ciśnienia atmosferycznego w danej chwili - red.) w kształcie greckiej litery raczej nie będzie stabilnym układem, gdyż w drugiej połowie nowego tygodnia zostanie przełamany i ponownie pojawią się opady deszczu i śniegu związanego z przechodzącymi frontami i niżami". 

Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek dodaje, że układ ten sprowadza od zachodu dość ciepłe masy powietrza z południa, w których nisko nad ziemią snuje się pełne zachmurzenie, ale w północno-wschodniej części kraju oraz w górach jest spora szansa na przejaśnienia.

Pogoda na najbliższy tydzień

Według meteorologów warunki pogodowe zaczną się znowu stabilizować z przelotnym deszczem i lokalnie śniegiem. IMGW prognozuje, że w tym tygodniu odczujemy lekkie ocieplenie, na zachodzie kraju maksymalnie do około 10°C. Mróz utrzyma się nocami tylko na wschodzie oraz w obszarach podgórskich. Przeważać będzie duże zachmurzenie z okresowymi opadami deszczu lub mżawki. 

Więcej o: