Oto narodziny gwiazd. NASA pokazała nowe zdjęcie. Joe Biden zachwycony: Amerykę definiuje jedno słowo

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zrobił niesamowite zdjęcie, przedstawiające narodziny gwiazd podobnych do Słońca. NASA udostępniła fotografię z okazji rozpoczęcia pracy urządzenia.
Zobacz wideo Skąd się wzięliśmy? Czy jesteśmy sami? Webb rusza szukać odpowiedzi

Rok temu, 12 lipca 2022 roku, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał pierwsze zdjęcie, przedstawiające gromadę galaktyk SMACS 0723, znajdującą się w odległości ponad 4,5 mld lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Latającej Ryby. Z tej okazji amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała nowe zdjęcie. Tym razem fotografia przedstawia narodziny gwiazd podobnych do Słońca.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zrobił nowe zdjęcie. Widać narodziny gwiazd

Na najnowszym zdjęciu widzimy kompleks chmur Rho Ophiuchi, który znajduje się w odległości 390 lat świetlnych od Ziemi - to najbliższy nam obszar gwiazdotwórczy. Ze względu na stosunkowo niewielką odległość oraz możliwości Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, narodziny gwiazd możemy oglądać w wysokiej jakości. Fotografia przedstawia około 50 młodych gwiazd, których masa jest mniejsza lub zbliżona do masy Słońca.

"W ciągu zaledwie jednego roku Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zmienił sposób, w jaki ludzkość patrzy na kosmos, zaglądając w obłoki pyłu i po raz pierwszy dostrzegając światło z odległych zakątków wszechświata. Każde nowe zdjęcie jest nowym odkryciem, które umożliwia naukowcom z całego świata zadawanie pytań i odpowiadanie na te, o których kiedyś nawet nie śnili" - skomentował Bill Nelson, administrator NASA.

Prezydent USA Joe Biden: Amerykę definiuje jedno słowo

- Te zdjęcia [wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba - przyp. red.] będą przypominać światu, że Ameryka potrafi robić wielkie rzeczy. Przypomni Amerykanom, zwłaszcza dzieciom, że nie ma nic ponad nasze możliwości. Amerykę definiuje jedno słowo: możliwości - skomentował prezydent USA Joe Biden.

Więcej o: