Nocna akcja EBC. Bank wpompuje w rynek 750 miliardów euro. Nowy program z pandemią w nazwie

Europejski Bank Centralny zebrał się w środę i bardzo późnym wieczorem niespodziewanie ogłosił uruchomienie programu, który ma szansę uspokoić nerwowe nastroje na rynkach. Na razie wygląda na to, że pomogło to ropie naftowej, która mocno odbiła od najniższego od 18 lat poziomu.
Zobacz wideo Sadowski: Rata kredytu we frankach szwajcarskich może być jedną z najwyższych w historii

Europejski Bank Centralny ogłosił plan na walkę z negatywnymi gospodarczymi skutkami koronawirusa. W środę w nocy - dokładnie tuż przed północą - przedstawił program skupu aktywów, zarówno publicznych, jak i prywatnych, w tym obligacji skarbowych (także greckich, pierwszy raz od dawna). Łączna wartość planu to 750 miliardów euro.

Koronawirus zmusza EBC do akcji. Pandemiczny skup awaryjny

To Pandemic Emergency Purchase Programme, czyli Pandemiczny Program Zakupów Awaryjnych. To w innych słowach oznacza, że EBC wpompuje ("wydrukuje") w rynek 750 miliardów euro. Program ma trwać do końca tego roku. 

"Niezwykłe czasy wymagają niezwykłych działań. Nasze zaangażowanie na rzecz euro nie ma granic. Jesteśmy zdeterminowani, by wykorzystać pełny potencjał naszych narzędzi, w ramach naszego mandatu" - napisała na Twitterze szefowa EBC Christine Lagarde.

EBC ogłosił też, że jest przygotowany zwiększyć wielkość i czas trwania programu, jeśli będzie taka konieczność oraz przyglądać się wszelkim przeszkodom stojącym na drodze planu. Reuters zauważa, że chodzić tu może o ograniczenie posiadania ponad jedną trzecią długu dowolnego kraju. Podobne ratunkowe programy ogłosiły też inne duże banki centralne - Fed, Bank Japonii, a także polski NBP. W ubiegłym tygodniu działania EBC rozczarowały inwestorów.

Nocna decyzja banku może nieco uspokoić rozchwiane nastroje - choć pewności nie ma, w ostatnich dniach różne programy ogłaszane przez banki centralne i państwa nie pomagały. W środę na giełdach znów były spadki:

Koronawirusowa ucieczka do dolara. Złoty i giełdy mocno w dół, ropa najtańsza od 18 lat

W czwartek rano ropa naftowa w czwartek rano odrabiała część ogromnych strat. Ta notowana w Nowym Jorku (WTI) była nawet 20 proc. na plusie. Około 8:30 drożała o blisko 10 proc., europejska ropa Brent była na około 5-procentowym plusie. 

Więcej o:
Komentarze (33)
Koronawirus. Nocna akcja EBC. Bank wpompuje w rynek 750 miliardów euro. Nowy program z pandemią w nazwie
Zaloguj się
 • matnet77

  Oceniono 7 razy 7

  czyli jak zwykle, ratujemy spekulantów i nieudolne rządy kosztem zwykłych ludzi?

 • pxyz

  Oceniono 6 razy 6

  czyli krach się pogłębi z czasem

 • wichura

  Oceniono 7 razy 5

  Czyli dodruk pustych euro? To też metoda.
  Zaraz dolar i franek będą po 5 złotych.

 • wujaszek_joe

  Oceniono 8 razy 4

  Szkoda że nie jesteśmy w Euro.

 • mcguirre

  Oceniono 4 razy 2

  Teraz zapytam przeciwników wprowadzenia Euro, czy jesteście kontenci ? Panie Kaczyński, magu ekonomii co pan na to ?

 • rejestracjanowegokonta

  Oceniono 4 razy 2

  nasza złotówka zaraz będzie warta tyle co papier toaletowy, euro już po 4.6 zł

 • hotin

  Oceniono 4 razy 2

  Balcerowicz-gdzie jesteś?

 • adamskijuzek1917

  Oceniono 4 razy 2

  Rozczarowały inwestorów....a ty łajzo w gaciach nie myśl że ci dadzą. Tobie ustalą emeryturę 75lat + najniższą krajową bo ktoś musi to spłacić. Ale sie teraz inwestory obłowią.

 • grosz-ek

  Oceniono 4 razy 2

  Takie działanie ma sens przy szoku popytowym, gdy to konsumenci nie mają kasy na zakupy/inwestycje. Teraz jednak mamy szok podażowy, bo firmy przez epidemię wstrzymują produkcję. Więc kasy na rynku przy spadającej produkcji, to tylko większe ceny, czyli inflacja. A w warunkach inflacji banki centralne powinny działać inaczej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX