Niepełnosprawni i renciści mogą mieć problem z uzyskaniem świadczeń. Orzecznicy ZUS zawiesili badania

W związku z sytuacją zagrożenia epidemicznego koronawirusem w Polsce orzecznicy ZUS lekarze i komisje lekarskie zawiesiły przeprowadzanie badań przynajmniej do 27 marca. W niektórych przypadkach orzeczenia będą wydawane w trybie zaocznym.

Jak wyjaśniał w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, decyzja o zawieszeniu badań została podjęta z uwagi na bezpieczeństwo osób, które zostały na nie skierowane. Bezpośrednie badania, przeprowadzane przez lekarzy orzeczników przeprowadza się przy przyznawaniu prawa do świadczenia (renty stałej i okresowej) oraz przy jego weryfikacji.

Zobacz wideo Premier straszy kryzysem? Emilewicz: Po opanowaniu pandemii gospodarka odbije niemal następnego dnia

Koronawirus w Polsce. Jakie będą konsekwencje zawieszenia badań przez ZUS?

Jak wynika z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U z 2020 r. poz. 53), jeżeli ubezpieczony spełni warunki do przyznania mu renty z tytułu niezdolności do pracy i złoży wniosek w tej sprawie, to świadczenie będzie mu przysługiwało od momentu złożenia wniosku. Można je kierować do ZUS pocztą.

Decyzja o zawieszeniu prowadzenia badań może przesunąć w czasie wydanie decyzji i wypłatę świadczenia. W takiej sytuacji renciści powinni dostać swoje pieniądze wraz z odsetkami. Oczywiście w przypadku, gdy lekarz uzna, że są oni częściowo lub całkowicie niezdolni do pracy.

Najwięcej problemów z wypłatą świadczeń mogą mieć osoby, którym ZUS przyznał rentę na czas określony. W ich przypadku ewentualne przedłużenie renty jest możliwe po przebadaniu. 

ZUS zawiesza badania. Orzeczenia będą wydawane w trybie zaocznym

Do 27 marca lekarze orzecznicy i komisje lekarskie będą wydawać orzeczenia na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej w tzw. trybie zaocznym. Dla przypadków, które wymagają bezpośredniego badania, zostaną wyznaczone nowe terminy. Ubezpieczeni zostaną o nich powiadomieni przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast te osoby, które występują z wnioskiem o przyznanie świadczenia na dalszy okres, jeśli posiadają dokumentację medyczną, powinny ją dołączyć do wniosku.

Problem ze świadczeniami. Zawieszone posiedzenia Powiatowych Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności

Nie tylko badania prowadzone przez orzeczników ZUS zostały zawieszone w związku z sytuacją zagrożenia epidemicznego koronawirusem. Także Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności odwołują swoje posiedzenia. PZON-y to instytucje zajmujące się wydawaniem orzeczeń o niepełnosprawności dla dzieci oraz o stopniu dysfunkcji zdrowotnej w przypadku osób dorosłych. Orzeczenia te stanowią podstawę do wypłacania m.in. świadczeń pieniężnych.

Przez odwołanie posiedzeń komisji, które w niektórych zespołach potrwa przynajmniej do końca marca, osoby, które składały wnioski o wydanie nowego orzeczenia - bo ważność dotychczasowego wkrótce wygasa - mogę przez jakiś czas pozostać bez dokumentu potwierdzającego ich niepełnosprawność.

Więcej o:
Komentarze (33)
Koronawirus. Niepełnosprawni i renciści mogą mieć problem z uzyskaniem świadczeń. Orzecznicy ZUS zawiesili badania
Zaloguj się
 • chateau.respawned

  Oceniono 19 razy 19

  Mogliby diagnozować zakażonych, ale wówczas liczba nowych zakażeń spadłaby niemal do zera. Jak to u orzeczników.

 • ?sa Nordenskjöld

  Oceniono 12 razy 12

  Jestem starsza osoba emerytka i mam wybor albo umierac powoli z braku opieki i lekow albo zalapac sie na wirusa - szybko i bez łaski.

 • delco

  Oceniono 11 razy 11

  No a co z tymi co np w kwietniu/maju mają złożyć papiery? - po pierwsze wiele przychodni jest zamkniętych i nie ma komu wypełnić druków a po drugie nawet gdyby były czynne to chodzenie w "sprawach papierowych " jest IMO mało rozsądne...

 • tumaxer

  Oceniono 9 razy 9

  No proszę, jak renty nie wypłacą to może na 13stki im starczy.

 • nessuno

  Oceniono 12 razy 8

  ZUS-owskie służalcze warchoły na jakiś czas przestają uleczać.

 • big_gadu

  Oceniono 7 razy 7

  Przecież oni leczyli i to jak !!!
  U nich każdy był zdrowy !!!!
  Trza ich wysłać na zakażny aby wyleczyli tych symulantów !!!

 • poljack

  Oceniono 7 razy 7

  Przepraszam ale WY nie robicie żadnych badań WY wydajecie tylko decyzję nawet pacjenta nie badając bo macie papierki w ręce !!!!!!!!!!!!!!!

 • junk92508

  Oceniono 8 razy 6

  No kto jak kto ale ZUS to na koronawirusie będzie do przodu...

  I tylko biedny O. Tadeusz musi się spieszyć by owieczki przekazały kasę przed śmiercią a z drugiej strony szantażować Adriana i spółkę że mu się też ze 2 mld należą...
  A może 21 - taka skromna dziesięcina od tych 212 mld które rząd da z naszych kieszeni...

 • antula1

  Oceniono 6 razy 6

  a co z orzeczeniami o niezdolności do samodzielnej egzystencji na orzeczenie czekam od połowy października (ZUS Białystok) pewnie teraz o 500 plus dla niepełnosprawnych trzeba zapomnieć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX