Koronawirus w Polsce. 30 tys. litrów dezynfekującego i tysiące maseczek. KGHM rusza na pomoc szpitalom

Należąca do KGHM-u spółka Nitroerg produkuje dziennie 30 tys. litrów płynu biobójczego Nitrosept. Od poniedziałku będzie on dostarczany do szpitali, placówek medycznych i publicznych w formie darowizny.

- W tej chwili produkowane jest ponad 30 tys. l płynu na dobę. Dzisiaj zaczyna się konfekcjonowanie i rozsyłka. W pierwszej kolejności rozsyłamy to do szpitali i miejsc użyteczności publicznej, które sygnalizują deficyty tego środka, wyślemy to w darowiźnie. Potem będziemy zaopatrywać służby i instytucje, które walczą z koronawirusem. Oprócz darowizn będziemy płyn sprzedawać z absolutnie minimalną marżą - powiedział Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź na briefingu 23 marca.

Zobacz wideo Jak szybko polska gospodarka odbije się po recesji związanej z koronawirusem? Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju odpowiada

Płyn biobójczy Nitrosept produkowany jest przez spółkę zależną Nitroerg, specjalizującą się w produkcji materiałów wybuchowych.

Epidemia koronawirusa w Polsce. KGHM produkuje także maseczki chirurgiczne

- Kolejna rzecz to maski chirurgiczne. KGHM Zanam produkuje ich ok. 3 tys. na dobę - dodał prezes. Z kolei Centrum Badania Jakości posiada sprzęt i jest gotowe uruchomić testy na obecność koronawirusa. Chludziński wskazał też, że grupa przekazała budynki na kwarantannę dla samorządów, a szpital należący do KGHM oferuje e-porady.

- Kupujemy też sprzęt z innych krajów. Mamy dobre relacje handlowe z Chinami, z innymi krajami. Nasi partnerzy nas wspierają. Mogę tylko powiedzieć, że jeśli wszystko dobrze pójdzie, to przyjedzie kilkaset respiratorów, ale też kilkaset tysięcy środków zabezpieczenia indywidualnego - zapowiedział Chludziński.

Fundacja KGHM na wsparcie szpitali przekaże blisko 7 milionów złotych – w tym przede wszystkim na zakup respiratorów i sprzętu koniecznego do leczenia zakażonych koronawirusem.

Więcej o: