Koronawirus w Polsce. Aplikacja rządowa Kwarantanna domowa. Jak działa? Skąd ją pobrać?

W czasie epidemii koronawirusa istotne jest przestrzeganie zasad kwarantanny. Z pomocą w tym aspekcie przychodzi Ministerstwo Cyfryzacji, które stworzyło aplikację rządową Kwarantanna domowa. Gdzie można ją pobrać? W jaki sposób działa?

Z każdym dniem wzrasta liczba osób nie tylko zakażonych koronawirusem, ale również objętych kwarantanną. Na ten moment kwarantannie podawanych jest około 150 tys. osób, z czego sporą część stanowi Polacy wracający z zagranicy. Odizolowanie trwa 14 dni, a zerwanie zasad kwarantanny grozi karą w wysokości 30 tys. zł. W początkowej fazie epidemii obecność poszczególnych osób w miejscach zamieszkania sprawdzali funkcjonariusze policji. Od kilku dni z pomocą policji oraz obywatelom przychodzi aplikacja Kwarantanna domowa przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji

Koronawirus w Polsce. Aplikacja Kwarantanna domowa. Na czym polega? Kto może z niej skorzystać?

Aplikacja ma usprawnić przeprowadzenie kwarantanny w warunkach domowych. Jak czytamy na rządowej stronie internetowej, "program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie".

Aplikacja jest dostępna do pobrania w Google Play albo na App Store. Po jej zainstalowaniu należy zarejestrować się za pomocą telefonu. Konto zostanie zweryfikowane za pomocą kodu otrzymanego przez wiadomość SMS. Aby z niej skorzystać, użytkownicy muszą wyrazić zgodę na korzystanie z lokalizacji GPS, funkcji robienia zdjęć ze stemplem czasowym czy rozpoznawania twarzy. 

Za pomocą aplikacji można potwierdzić różnymi sposobami (lokalizacja, zdjęcie) potwierdzenie miejsca, w którym przebywa się w czasie kwarantanny. 

Zobacz wideo Co grozi za złamanie nakazu kwarantanny domowej?
Więcej o: