Microsoft wstrzyma aktualizacje Windowsa. Bo "blue screen" to ostatnie, czego dziś potrzebujemy

Trudne czasy wymagają trudnych decyzji. Microsoft właśnie poinformował o czasowym wstrzymaniu tych aktualizacji systemu Windows 10, które nie są niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Sęk w tym, że decyzja zacznie obowiązywać dopiero w maju.
Zobacz wideo

Epidemia koronawirusa sprawiła, że ogromna rzesza pracowników biurowych, jak również osób związanych z branżą IT, pracuje zdalnie. Ostatnią rzeczą, którą dziś potrzebujemy jest awaria systemu Windows 10 spowodowana wadliwą aktualizacją. A trzeba przyznać, że w ostatnich miesiącach takie wpadki Microsoftowi niestety się zdarzały. I to wcale nie jeden raz.

Gigant z Redmond postanowił więc działać. We wtorek firma opublikowała oficjalny komunikat, w którym informuje o wstrzymaniu aktualizacji, które nie są związane z bezpieczeństwem. Decyzja ta dotyczy zarówno wersji systemu dla konsumentów, jak i produktów serwerowych.

Chodzi tu przede wszystkim o opcjonalne aktualizacje C i D, które zazwyczaj są wypuszczane przez firmę w trzecim i czwartym tygodniu miesiąca. Co ciekawe, decyzja Microsoftu wchodzi w życie w maju, co oznacza, że  jeszcze w kwietniu możemy spodziewać się pakietu poprawek.

Firma z Redmond wciąż będzie również wypuszczać comiesięczne aktualizacje bezpieczeństwa (B), które zgodnie z planem ukazują się w każdy drugi wtorek miesiąca (tzw. Patch Tuesday). 

Microsoft przedłuża wsparcie dla niektórych wersji Windowsa

To nie jedyne działania, które podjął Microsoft w związku z epidemią koronawirusa. W ubiegłym tygodniu firma poinformowała, że przedłuży wsparcie techniczne dla aktualizacji Fall Creators Update, która została wydana w październiku 2017 roku. Pierwotnie wsparcie techniczne dla tej wersji Windowsa (1709) miało zakończyć się 14 kwietnia, zostało jednak przedłużone o pół roku.

Aby nieco odciążyć naszych klientów, postanowiliśmy przesunąć planowaną datę zakończenia wsparcia dla Windows 10 w wersji Enterprise oraz Education. Oznacza to, że te ??urządzenia będą nadal otrzymywać comiesięczne aktualizacje zabezpieczeń aż do 13 października 2020.

- napisała firma w komunikacie.

Podobne działania w ostatnim czasie podjęło Google. W ubiegłym tygodniu firma poinformowała, że wstrzymuje aktualizacje dla przeglądarki Google Chrome. Później okazało się, że Chrome w wersji 82 nie ukaże się w ogóle, co oznacza, że przeglądarka "przeskoczy" do wersji 83.

Więcej o:
Komentarze (12)
Microsoft wstrzymał aktualizacje Windowsa. Bo "blue screen" to ostatnie, czego dziś potrzebujemy
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 2 razy 2

  Problem jest w tym że ostatnio co aktualizacja to problem... czarny ekran regularnie...

  Przestali ogarniać...

 • susenka

  Oceniono 3 razy 1

  Po tym jak WIN 10 sam zablokował mi dostęp do bankowości elektronicznej powróciłem do WIN 7 i problemy się skończyły. W domowych pracach typowo biurowych zacząłem używać Linuxa Ubuntu wraz z załączonymi programami i coraz bardziej mi się on podoba.

 • oszrany

  Oceniono 3 razy 1

  Ostatnia aktualizacja spartolili gry uśpienia , komputera nie da się włączyć ponownie.

 • xxshogunxx

  0

  Boże to by była znakomita wiadomość że Microsoft nie będzie aktualizował systemu ale mając ten system od kilku lat muszę napisać że to jeba@@@ bzdury z du@@ wyssane... Piszą tak by ludzie nie mieli pretensji "przecież są wstrzymanie aktualizację" a dalej będą zmieniać nawet tego nie zauważymy...

 • druga_wieza

  Oceniono 2 razy -2

  W zasadzie to Microsoft przyznał się do tego, co krytycy powtarzają od dawna.
  No bo faktycznie, poprawki łatają rozmaite dziury, ale przy okazji wprowadzają mnóstwo niespodzianek i nowych dziur.

  Oczywiście nadal polecam wydajny, bezpieczny i darmowy system Linux. Będzie dobrze działał zarówno z nowym, jak i starym sprzętem. Większość wirusów nie ima się tego systemu.

 • napohybelpolitykom

  Oceniono 2 razy -2

  Można gadać na Apple, ale na Makach takie sytuacje to jednak rzadkość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX