Microsoft wycofuje aktualizację dla Windows 10. Radzi, aby odinstalować łatkę

Wydana w zeszłym tygodniu aktualizacja Windows 10 powoduje problemy z przywróceniem komputera do ustawień fabrycznych. Microsoft usunął wadliwą łatkę z Windows Update i nie będzie jej oferował ponownie. Radzi też, aby usunąć ją z systemu.
Zobacz wideo

Microsoft ma ostatnio słabą passę. Producent Windowsa co i rusz zmaga się z kolejnymi problemami w swoich systemach operacyjnych, wydając wciąż nowe łatki. W połowie stycznia, tuż po zakończeniu wsparcia dla Windows 7 okazało się, że ostatnia aktualizacja systemu popsuła (również na pozostałych wspieranych wówczas Windowsach) możliwość zmiany tapety. Niedługo później pojawił się błąd uniemożliwiający wyłączenie lub zresetowanie komputerów.

Microsoft wycofuje aktualizację. Po kilku dniach od wydania

Teraz okazuje się, że znaleziono kolejny problem. Tym razem pojawił się on w systemie Windows 10 wraz z wydaną 11 lutego 2020 roku aktualizacją KB4524244. Microsoft zorientował się, że nowa porcja łatek uniemożliwia zresetowanie komputera do stanu fabrycznego z poziomu ustawień. Użytkownicy, którzy chcieli to zrobić, mieli zobaczyć na ekranach komunikat o błędzie.

Microsoft przekazał właśnie oficjalnie, że aktualizacja została wycofana z Windows Update i nie będzie już więcej oferowana. Poprawki zabezpieczeń, które łatka zawierała, zostaną dodane do przy okazji kolejnego pakietu aktualizacji dla Windowsa 10.

Komunikat Microsoft o wycofaniu aktualizacjiKomunikat Microsoft o wycofaniu aktualizacji fot. screen ze strony Microsoft

Ta samodzielna aktualizacja zabezpieczeń została usunięta z powodu problemu dotyczącego pewnej liczby urządzeń. Nie będzie ponownie oferowana z poziomu Windows Update, Windows Server Update Services ani Microsoft Update Catalog. Usunięcie tej samodzielnej aktualizacji zabezpieczeń nie wpływa na pomyślną instalację ani na żadne zmiany dotyczące innych aktualizacji zabezpieczeń wydanych 11 lutego 2020 r.

- czytamy na stronie wsparcia Microsoftu. 

Aktualizację można odinstalować

Microsoft zaznacza, że błąd spowodowany łatką KB4524244 objawiał się tylko na części komputerów. Ci, którzy nie zainstalowali felernej łatki nie mają się czego obawiać, bo aktualizacja nie zostanie już ściągnięta z Windows Update.

Firma radzi użytkownikom, którzy zdążyli zainstalować uaktualnienie i mają problem z przywracaniem systemu do ustawień fabrycznych, aby odinstalowali aktualizację. Można to zrobić przechodząc do zakładki "Wyświetl historię aktualizacji" w ustawieniach Windows 10 (najłatwiej znaleźć ją z poziomu wyszukiwarki systemowej). Po kliknięciu w "Odinstaluj aktualizacje" trzeba wybrać z listy łatkę z numerem KB4524244 i kliknąć "Odinstaluj".

Czytaj też: Windows 10 obecny już na miliardzie komputerów. Microsoft czekał na to ponad 4 lata

Więcej o: