Darowizny na walkę z koronawirusem z "zerową" stawką VAT. Nowe przepisy weszły w życie

Resort finansów poinformował o wprowadzeniu "zerowej" stawki podatku VAT na wyprodukowane i kupione przez firmy produkty, które zostaną przekazane na walkę z epidemią koronawirusa. Przepisy dotyczą przede wszystkim wyrobów medycznych.
Zobacz wideo

Rozporządzenie Ministra Finansów ma moc wsteczną. Oznacza to, że 0 proc. VAT na wybrane wyroby obowiązuje od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 roku.

Przedsiębiorcy, którzy przekażą kupione lub wyprodukowane przez siebie towary przyczyniające się do ratowania ludzkiego życia, mogą liczyć na pomoc Ministerstwa Finansów. Takie darowizny zostają objęte 'zerową' stawką VAT

- poinformował szef resortu finansów Tadeusz Kościński.

"Zerowa" stawka VAT. Jakie produkty znajdują się na liście?

Jak wyjaśnia resort, towarami objętymi rozporządzeniem są m.in.:

  • wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z 20 maja 2020 r. o wyrobach medycznych.
  • szkło laboratoryjne i aparatura laboratoryjna.
  • produkty lecznicze oraz substancje czynne w rozumieniu ustawy z 6 września z 2001 r. Prawo farmaceutyczne.
  • produkty biobójcze - wyłącznie środki dezynfekujące.
  • specjalistyczne testy diagnostyczne.
  • środki ochrony indywidualnej – wyłącznie maski, osłony/szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice.

"Zerowa" stawka VAT. Jak z niej skorzystać?

Ze zwolnienia może skorzystać dowolna firma, o ile darowizny są dokonywane na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych, jak również  szpitali zakaźnych - przekształconych w jednoprofilowe szpitale zakaźne (tzw. jednoimienne).

Przekazywane przez przedsiębiorców towary mogą być przeznaczone jedynie na cele związane ze zwalczaniem, zapobieganiem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2, profilaktyką i zwalczaniem jego skutków.

Konieczne jest również udokumentowanie darowizny umową. Co jeśli darowizny dokonaliśmy w okresie od 1 lutego do dnia wejścia w życie rozporządzenia? W tym wypadku niezbędne jest pisemne potwierdzenie przekazania kupionych bądź wyprodukowanych produktów.

Więcej o: