Zaskakujące dane z Chin. Aktywność w przemyśle wystrzeliła. Jest się z czego cieszyć? Ekonomiści studzą optymizm

W lutym było najgorzej w historii, w marcu sektor przemysłowy znów się rozwija - tak wyglądają chińskie oficjalne rządowe dane dotyczące wskaźnika PMI. Tak znaczącej poprawy eksperci się nie spodziewali. Efekt koronawirusa minął? Z radością lepiej jeszcze poczekać.

Indeks PMI dla przemysłu Chin w marcu wzrósł do 52 pkt z rekordowo niskich 35,7 pkt w lutym. Eksperci spodziewali się wprawdzie wzrostu, ale znacznie słabszego, średnia prognoz w badaniu Reutersa wynosiła 45 pkt. 

Zaskoczenie z przemysłu Chin 

Indeks PMI tworzony jest na podstawie ankiet wśród menedżerów do spraw logistyki w firmach, którzy szybko widzą wzrost lub spadek zamówień. Odczyt powyżej poziomu 50 pkt wskazuje na rozwój aktywności w sektorze, poniżej - na jej kurczenie. 

Koronawirus na początku roku zatrzymał chińską gospodarkę, fabryki stanęły, a w lutym indeks PMI spadł do najniższego poziomu w historii. Chiny twierdzą, że już uporały się z epidemią w swoim kraju, fabryki otwarto, a obostrzenia są luzowane. Mimo wszystko tak wyraźny wystrzał jest zaskoczeniem.

Czy to oznacza, że chińska gospodarka błyskawicznie wróciła do normy? Na taki optymizm jest zdecydowanie za wcześnie.

Koronawirus uderzył w gospodarkę

Po pierwsze, PMI to dane miesięczne, pokazujące zmianę sytuacji w stosunku do poprzedniego okresu. Po tak głębokim załamaniu mamy więc naturalnie mocny wzrost. Odbicie z tak niskiej bazy nie jest jeszcze wskaźnikiem sukcesu. Po drugie, to dopiero pierwszy taki odczyt, dowód na to, że trend jest trwały i chińska gospodarka jako całość odbija, będziemy mieć jeśli dane powtórzą się w kolejnych miesiącach.

Poza tym w Chiny może uderzyć odbita fala koronawirusa - wiele państw dopiero teraz zaczyna przeżywać pełnię pandemii i tak naprawdę nie wiadomo jeszcze, czy w Europie lub USA można już mówić o szczycie zachorowań. Potężne spowolnienie gospodarcze, a prawdopodobnie i globalna recesja, które nas czekają, zapewne osłabią popyt z zagranicy na chińskie towary. 

Zobacz wideo Koronawirus rozlał się po świecie, a Chiny spieszą z pomocą. W co gra Xi Jinping? [OKO NA ŚWIAT]

Indeks PMI dla Chin liczy osobno rząd - to dzisiejsze dane. Swój indeks podają również firmy Caixin/Markit (IHS Markit podaje wskaźnik powszechnie obserwowany dla wielu gospodarek, w tym polskiej). Ten drugi poznamy w środę 1 kwietnia. Zwykle oba wskaźniki nieco różnią się od siebie. W przygotowywaniu oficjalnego chińskiego PMI pod uwagę brana jest większa ilość dużych i państwowych firm, Caixin/Markit ankietuje natomiast więcej firm średnich i małych. 

Więcej o: