An-225 Mrija wylądował na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przywiózł sprzęt medyczny z Chin

Ogromny samolot transportowy An-225 Mrija wylądował na Lotnisku Chopina w Warszawie. Największa taka maszyna na świecie przywiozła do Polski niemal 100 ton ładunku. Transmisję z tego wydarzenia można było oglądać w internecie.

An-225 Mrija, największy i najcięższy samolot świata swoją podróż do Polski rozpoczął z miasta Tianjin w Chinach (nieopodal Pekinu). W poniedziałek, 13 kwietnia wylądował w mieście Ałmaty na południu Kazachstanu. Lądowanie było konieczne, aby uzupełnić zapas paliwa. 14 kwietnia o 6:22 czasu lokalnego (2:22 w Polsce) antonov wystartował w kierunku Polski. 

Ogromny antonov wylądował na Lotnisku Chopina w Warszawie we wtorek rano. Samolot zanotował niewielkie opóźnienie i pojawił się w stolicy Polski o 9:57 (początkowo lądowanie było zaplanowane na godz. 9:30). Lot zajął mu ponad 7,5 godziny, bo kolos poruszał się stosunkowo wolno (z prędkością przelotową ok. 670 km/h).

An-225 w PolsceAn-225 w Polsce fot. screen z serwisu Flightradar24

Transmisję z wydarzenia można było oglądać na żywo

W związku z pandemią koronawirusa Lotnisko Chopina zaapelowało do fanów lotnictwa o niewychodzenie z domu. Port udostępnił na Facebooku relację live z tego wydarzenia. W momencie lądowania śledziło ją ponad 80 tys. osób. Kolejne 140 tys. fanów obserwowało na żywo lot samolotu z poziomu serwisu Flightradar24.

An-225 Mrija przywiózł do Polski sprzęt medyczny

Mrija przywiózł do Polski ogromny ładunek sprzętu medycznego z Chin zakupionego przez spółki KGHM i Lotos. Samolot jest - jak pisał prezes KGHM - "wypełniony po brzegi". Ładunek to maseczki, kombinezony i przyłbice stosowane do ochrony osobistej przez personel medyczny walczący z epidemią koronawirusa w Polsce.

Jak informowało w poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych, zamówiony w Chinach sprzęt zajmuje 1050 m3 - to m.in. 76 ton kombinezonów, 11 ton osłon na twarz i 9 ton masek, czyli łącznie 96 ton towaru.

An-225 w WarszawieAn-225 w Warszawie fot. screen Facebook / relacja live Lotniska Chopina

An-225 to największy samolot świata

An-225 Mrija powstał w zakładach lotniczych Antonowa, niedługo przed upadkiem Związku Radzieckiego - pierwszy lot prototypu odbył się w 1988 roku. Samolot ma 84 metry długości, rozpiętość skrzydeł wynoszącą 88,4 metra i ponad 18 metrów wysokości. Napędzany jest aż sześcioma silnikami Progress D-18T i może poderwać nawet 250 ton ładunku. Długość maszyny jest ponad dwukrotnie większa od odległości, jaką podczas pierwszego lotu pokonali bracia Wright, a w ładowni zmieściłby się kadłub boeinga 737 - najpopularniejszego samolotu pasażerskiego świata.

An-225 w WarszawieAn-225 w Warszawie fot. screen Facebook / relacja live Lotniska Chopina

Mrija już wcześniej pojawiał się w Polsce na lotniskach w Poznaniu (w 2003 r.) i Katowicach (w 2005 r.), ale do tej pory nie mieliśmy okazji podziwiać tej maszyny w Warszawie. Lotnisko Chopina będzie transmitować również wylot tego giganta z Warszawy, jednak na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

Więcej o: