Pracujesz zdalnie na własnym komputerze? Kupiłeś internet? Rząd chce wprowadzić specjalny dodatek

Osoby, które z uwagi na epidemię koronawirusa pracują w domach, wykorzystując do tego prywatny sprzęt, najprawdopodobniej będą mogły liczyć na częściową rekompensatę poniesionych kosztów. Ma to zapewnić tarcza antykryzysowa.

Tarcza antykryzysowa może wkrótce jeszcze bardziej osłaniać tych pracowników, którzy swoje obowiązki z uwagi na epidemię koronawirusa wykonują pracując zdalnie. W nowych przepisach znajdzie się prawdopodobnie przepis, który przewiduję wypłatę dodatku dla korzystających z własnego sprzętu - ustalił "Fakt".

Zobacz wideo Donald Trump ostro atakuje WHO. Wyszkowski: Prezydent USA chce ukryć własne błędy. Rozmawia Łukasz Kijek

Pracodawca nie zapewnił ci sprzętu? Możliwe, że wypłaci ci dodatek

Pracownik, który do pracy wykorzystuje własny sprzęt, np. komputer, bo pracodawca mu go nie zapewnił, będzie otrzymywał 100 zł miesięcznie. Wypłata nie będzie jednak automatyczna. By otrzymać pieniądze konieczne będzie złożenie wniosku, a także, co dla części osób może być szczególnie kłopotliwe, udokumentowanie kosztów.

Nowy dodatek dla pracujących z domu. Tarcza antykryzysowa poratuje domowy budżet?

Na szczęście przesłanką do wypłaty świadczenia mają być i inne wydatki - np. podwyższone rachunki za internet, energię elektryczną.

Nowy dodatek przyda się więc wszystkim tym, którzy z uwagi na epidemię koronawirusa musieli zakupić nowy komputer, laptop, internet mobilny, dodatkowy pakiet danych.

Praca zdalna możliwa nawet do września

Zgodnie ze specustawą przyjętą przez rząd 8 marca pracodawcy otrzymali szerokie kompetencje w zakresie pracy zdalnej. Pracownik może być "wysłany do domu" nawet telefonicznie lub mailem.

Czytaj też: Kolejne zmiany w tarczy antykryzysowej. Rząd chce zabezpieczyć polskie firmy przed przejęciem

Właściciele firm mogą kierować swoich pracowników na zdalną formę zatrudnienia dowolną liczbę razy - może też nakazywać im powrót do pracy biurowej. Swoboda w tym zakresie będzie obowiązywać - wedle dziś obowiązujących przepisów - aż do 4 września.

Więcej o: