Rząd ma nowe prognozy. PKB Polski skurczy się o 3,4 proc. w tym roku, wzrośnie dług i deficyt

Gospodarka się skurczy, ale w przyszłym roku odbije w tempie mocniejszym od tegorocznego spadku - zakłada aktualizacja planu konwergencji. W dokumencie znalazły się też prognozy dotyczące inflacji.

Rząd przyjął we wtorek aktualizację planu konwergencji (APK). To dokument, który co roku, do końca kwietnia, wysyłamy do Komisji Europejskiej i Rady UE. Na jego podstawie - tak jak inne państwa członkowskie UE - dostajemy wytyczne dotyczące przyszłorocznego budżetu. Plan zawiera prognozy dotyczące gospodarki i finansów.

Ubiegłoroczny był ciekawy dlatego, że znalazły się w nim wyliczenia dotyczące sposobu finansowania ogłoszonej wcześniej "piątki Kaczyńskiego", o czym pisaliśmy tutaj. W tym roku tło do planu jest wyjątkowe z zupełnie innego powodu - pandemii koronawirusa. 

APK: PKB Polski przez koronawirusa wyraźnie spadnie

W "Programie konwergencji. Aktualizacja 2020" czytamy, że w drugim kwartale tego roku rząd zakłada silny spadek aktywności gospodarczej, we wszystkich niemal sektorach. Najmocniej restrykcje związane z izolacją społeczną nałożoną z powodu pandemii koronawirusa uderzą w zakwaterowanie i gastronomię, działalność związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją, transport (zwłaszcza pasażerski), obsługę rynku nieruchomości i handel. W tym ostatnim przypadku sprzedaży pomogą jednak większe niż zwykle zakupy spożywcze i artykułów żywnościowych oraz handel internetowy. 

Czytaj też: Prawdziwe tąpnięcie w sprzedaży. Dane GUS pokazują załamanie w handlu. A chodzi tylko o marzec

W trzecim kwartale spodziewane jest odbicie, ale nie tak silne, jak załamanie z obecnego kwartału. To oznacza, że w całym tym roku polski PKB spadnie o 3,4 proc., pierwszy raz od początku lat 90. Spadną wydatki gospodarstw domowych (konsumpcja prywatna), inwestycje i eksport - rządowi eksperci przyjęli, że PKB na głównych rynkach eksportowych Polski (kraje UE) spadnie o 5,1 proc. W przyszłym roku gospodarka ma wrócić do wzrostów, a tempo tego odbicia według rządu powinno być mocniejsze niż tempo tegorocznego spadku. 

W dokumencie zaznaczono, że istnieją czynniki ryzyka, które sprawiają, że gospodarka może skurczyć się jeszcze mocniej. To przede wszystkim przedłużenie kwarantanny i obostrzeń czy sytuacja w innych państwach. 

Inflacja ma spadać

Aktualizacja programu konwergencji zawiera też oczekiwania dotyczące inflacji. W tym roku ma przyspieszyć do 2,8 proc. średniorocznie z 2,2 proc. w ubiegłym roku. Nie jest to jednak związane z pandemią, a z tym, co działo się u nas z cenami jeszcze zanim koronawirus się pojawił. W pierwszym kwartale inflacja mocno wzrosła, do 4,5 proc. rok do roku, w kolejnych miesiącach presja inflacyjna powinna spadać, choć wzrost cen żywności utrzyma się na wysokim poziomie. Także w przyszłym roku inflacja powinna być niższa, pomimo zakładanego ożywienia gospodarczego. 

Zobacz wideo „Najpóźniej jesienią nastąpi drugie uderzenie związane z kryzysem finansowym”

Wzrośnie dług i deficyt

W dokumencie założono też, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych (tzw. general government, pojęcie szersze niż deficyt budżetowy) sięgnie w tym roku 8,4 proc. PKB (wobec 0,7 proc. deficytu w ubiegłym roku), a zadłużenie tego sektora wyniesie 55,2 proc. PKB (wobec 46 proc. rok wcześniej). Tego nie da się uniknąć - z jednej strony zamrożenie gospodarki powoduje spadek dochodów państwa (z podatków czy składek na ubezpieczenia społeczne), a z drugiej wprowadzane działania ratunkowe (w ramach kolejnych odsłon tzw. tarczy), generują większe wydatki. W tym roku do kasy państwa nie wpłyną też zakładane jednorazowe dochody z tzw. opłaty przekształceniowej, która miała wystąpić w związku z ostateczną likwidacją OFE - miała nastąpić w tym roku, ale zostanie przesunięta w czasie. 

W przyszłym roku wpływy podatkowe mają znów wzrosnąć, a do tego rząd spodziewa się pozytywnego wpływu zmian uszczelniających CIT i ograniczających agresywną optymalizację podatkową. 

Więcej o:
Komentarze (104)
Rząd ma nowe prognozy. PKB Polski skurczy się o 3,4 proc. w tym roku, wzrośnie dług i deficyt
Zaloguj się
 • du100

  Oceniono 25 razy 21

  Mądry gospodarz jak ma urodzaj to nie wydaje wszystkiego od razu tylko cześć odklada na "czarną godzine".
  Madry gospodarz zna Biblię i pamieta o tych 7 latach.

 • acide94

  Oceniono 22 razy 18

  Jeżeli Moradziecki mówi 3,4% to naprawdę boi się spadku o 34% - a to niemało.

 • miqlec

  Oceniono 22 razy 18

  Nie będzie zielonej wyspy jak za Tuska? Jaka szkoda? Myślę, że jak ruszy ekstraklasa, żużel i inne rozrywki dla pisuwerena, to wskaźniki poszybują w górę. Już widać jak gospodarka ruszyła po pierwszym etapie odmrożenia, czyli zezwoleniu na wejście do lasu i parków.

 • szaja25

  Oceniono 16 razy 16

  Od 3,4 % to zacznie się zjazd, mądrusiu. Zresztą i bez pandemii pewnie by jebło.

 • jarko13

  Oceniono 17 razy 15

  Wiązanka kłamstw toczy się z ust tego nikczemnika .Inflacja leci na łeb i szyje ,złotówka leci na łeb ,wpisani na listę krajów z reżimem , zapasy zboża sprzedane ,ceny w górę kosmicznie lecą.A ten głupek i hochsztapler takie teksty do nas mam.Mądry Polak doskonale wie co nas czego już za pare tygodni.Zero kasy w budżet Państwa pusty,podatki w góre oraz nowe podatki szykowane .Rodacy sprzedaliście Polske za 500 zł złodziejom i oszustom ,a tego mało agentom Rosji.

 • szyderca_i_kpiarz

  Oceniono 17 razy 15

  @hotin, @onduma i reszta przygłupów... w październiku wam zapowiedziałem, ze goowno będzie a nie zrównoważony budżet...
  mógłbym wam coś jeszcze przepowiedzieć... ale codziennie przeglądam okładki gazet... #czekamnanekrolog

 • strange_email

  Oceniono 14 razy 14

  Tarcza 27.0:
  - w 2022 Polska bedzie miec PKB na poziomie Niemiec
  - Tesla przeniesie wszystkie gigafactories do Polski i sen Premiera o 1 milionie elektrykow sie spelni
  - Nadwyzja budzetowa pozwoli na zakup Lufthansy i utarcie nosa niemiaszkom, za drobne kupi sie jeszcze koleje niemieckie
  - Prezes osiagnie stan transcendencji i zacznie lewitowac na spotkaniach z radosnymi wyborcami
  Tak to widze.

 • kazek100

  Oceniono 12 razy 12

  Jasne. W przyszłym roku dzbany dodrukują pieniądze i gospodarka odbije... fantazja na poziomie kłamstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX