Trzeci etap odmrażania gospodarki. Od 18 maja nowe zasady w komunikacji miejskiej. Co się zmienia?

Wprowadzony 18 maja trzeci etap odmrażania gospodarki sprawił, że znów otwarte mogą być lokale gastronomiczne oraz zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Nowe zasady obowiązują także w komunikacji miejskiej.

Przypominamy, że w środę 13 maja premier RP Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie III etapu odmrażania gospodarki. Od poniedziałku 18 maja przy zachowaniu dodatkowych środków bezpieczeństwa funkcjonować mogą lokale gastronomiczne, salony fryzjerskie oraz kosmetyczne. Wprowadzenie kolejnego etapu oznacza także poluzowanie pewnych restrykcji dotyczących przemieszczania się w komunikacji miejskiej. 

>>> Dowiedz się więcej: Wizyta u fryzjera i kosmetyczki w reżimie sanitarnym. O czym trzeba pamiętać? Jak się przygotować?

Od 18 maja nowe zasady w komunikacji miejskiej. Co się zmienia? 

Zmiany dotyczą przede wszystkim maksymalnej liczby osób, która może jednocześnie przebywać w pojazdach komunikacji publicznej. Od 18 maja limit ten został znacznie podwyższony. Zgodnie z nowymi zasadami zarządzający transportu miejskiego mogą zadecydować, czy nadal obowiązywać będzie obecny limit, czyli połowa miejsc siedzących czy zostanie zwiększony do 30 proc. liczby miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu zasady, że połowa miejsc siedzących jest pusta). 

Przykładowo, jeśli w autobusie jest 40 miejsc siedzących i 80 stojących (łącznie 120), to od 18 maja może do niego wejść 36 osób, przy czym wciąż połowa miejsc siedzących wciąż musi pozostać wolna. Według starych zasad w autobusie mogło przebywać jednocześnie zaledwie 20 osób. Informacja o nowej maksymalnej liczbie osób zostanie zaktualizowana i znajdzie się w widocznym dla pasażerów miejscu. 

Przypominamy także, że nie zmieniają się inne zasady funkcjonowania w komunikacji miejskiej. Cały czas obowiązuje nas nakaz zakrywania ust i nosa

Zobacz wideo Czy obowiązek zakrywania twarzy powstrzyma rozwój koronawirusa?
Więcej o: