Trzeci etap odmrażania gospodarki. Od 18 maja nowe zasady w komunikacji miejskiej. Co się zmienia?

Wprowadzony 18 maja trzeci etap odmrażania gospodarki sprawił, że znów otwarte mogą być lokale gastronomiczne oraz zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Nowe zasady obowiązują także w komunikacji miejskiej.

Przypominamy, że w środę 13 maja premier RP Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie III etapu odmrażania gospodarki. Od poniedziałku 18 maja przy zachowaniu dodatkowych środków bezpieczeństwa funkcjonować mogą lokale gastronomiczne, salony fryzjerskie oraz kosmetyczne. Wprowadzenie kolejnego etapu oznacza także poluzowanie pewnych restrykcji dotyczących przemieszczania się w komunikacji miejskiej. 

>>> Dowiedz się więcej: Wizyta u fryzjera i kosmetyczki w reżimie sanitarnym. O czym trzeba pamiętać? Jak się przygotować?

Od 18 maja nowe zasady w komunikacji miejskiej. Co się zmienia? 

Zmiany dotyczą przede wszystkim maksymalnej liczby osób, która może jednocześnie przebywać w pojazdach komunikacji publicznej. Od 18 maja limit ten został znacznie podwyższony. Zgodnie z nowymi zasadami zarządzający transportu miejskiego mogą zadecydować, czy nadal obowiązywać będzie obecny limit, czyli połowa miejsc siedzących czy zostanie zwiększony do 30 proc. liczby miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu zasady, że połowa miejsc siedzących jest pusta). 

Przykładowo, jeśli w autobusie jest 40 miejsc siedzących i 80 stojących (łącznie 120), to od 18 maja może do niego wejść 36 osób, przy czym wciąż połowa miejsc siedzących wciąż musi pozostać wolna. Według starych zasad w autobusie mogło przebywać jednocześnie zaledwie 20 osób. Informacja o nowej maksymalnej liczbie osób zostanie zaktualizowana i znajdzie się w widocznym dla pasażerów miejscu. 

Przypominamy także, że nie zmieniają się inne zasady funkcjonowania w komunikacji miejskiej. Cały czas obowiązuje nas nakaz zakrywania ust i nosa

Zobacz wideo Czy obowiązek zakrywania twarzy powstrzyma rozwój koronawirusa?
Więcej o:
Komentarze (22)
Trzeci etap odmrażania gospodarki. Od 18 maja nowe zasady w komunikacji miejskiej. Co się zmienia?
Zaloguj się
 • blechtrommel

  Oceniono 19 razy 17

  Pic na wodę fotomontaż, tych idiotycznych wymogów nikt nie przestrzega. Bo i kto miałby liczyć pasażerów, kierowca/motorniczy? A jakby doliczył się dwóch za dużo, to co, wyrzuci pierwszych z brzegu?

  A jakby pierwszym z brzegu okazał się pierwszy sekretarz KC PiS tow. Kaczenko, co wtedy? Tak tak, wiem, nasz umiłowany przywódca nie jeździ tramwajem, a poza tym jego żadne przepisy nie obowiązują. Taki żart.

 • doberman44

  Oceniono 6 razy 6

  Spoko Szumowski beat i spółka wprowadza dodatkowe pół miliona maseczek z wydumana cena 80zł za maseczeke Niewiem jak to jest zrobione ze maseczki które Szumowski kupuje kosztują takie pieniądze w np Angli cena maseczki w sklepie to 50p -80pesow W Niemczech cena nie przekracza 1 euro A w biznesie rodzinnym Szumowskich koszt maseczki to ponad 10 funtów jak i ponad 10 euro Teraz chcą wmówić że to normalna cena do tego Mateusz broni swej marionetki Szumowskiej ze niby niewidać znamion przestępstwa Szaremu obywatelowi za kradzież bochenka chleba dadzą dwa lata A Szumowskiemu mówią kręć lody dalej bo końce naszej władzy blisko

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 5 razy 5

  Czyli praktycznie nie ma obostrzeń, bo jak kierowca będzie ich liczył i nie da rady wyprosić akurat takiej czy innej osoby. NOŚCIE MASECZKI+PRZYŁBICE jeśli musicie jechać autobusem.

 • jeak

  Oceniono 3 razy 3

  "Przykładowo, jeśli w autobusie jest 40 miejsc siedzących i 80 stojących (łącznie 120), to od 18 maja może do niego wejść 36 osób, przy czym wciąż połowa miejsc siedzących wciąż musi pozostać wolna."
  Jak to policzono?

 • gadagadu

  Oceniono 4 razy 2

  .... już to widzę .... jak ruszą szkoły średnie i uczelnie ....

  .... tłumy młodziaków na przystankach ....

  ... guzik prawda .... wpychają się do autobusów ..... co tam ..... epidemia jak w kopalniach ....

  .... będą wakacje .... mają 2 miesiące na wyzdrowienie .....

 • nukula4

  0

  To może dajcie 2 razy więcej autobusów? Ludzie idą do pracy a tu nie wpuszczają - jak coś takiego uwzględniać i planować. Spóźniłem się bo nie wpuścili do autobusu? Żarty!

 • abszperwentyl

  0

  Tylko Uber.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX