Od 18 maja otwarte lokale gastronomiczne. Jak będzie wyglądać wizyta w restauracji?

Od najbliższego poniedziałku znów będzie można korzystać z usług w barach, restauracjach oraz kawiarniach. Odbywać się to jednak będzie w ścisłym reżimie sanitarnym. Na co powinni zwrócić uwagę restauratorzy? Jak będzie wyglądać wizyta w restauracji?

Podczas środowej konferencji prasowej premier RP Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie III etapu odmrożenia gospodarki. Od 18 maja w reżimie sanitarnym funkcjonować będą mogły salony fryzjerskie, a także lokale gastronomiczne, czyli restauracje, bary oraz kawiarnie. Przez dwa miesiące mogły one tylko wydawać towar na wynos bądź z dostawą do klienta. 

Zobacz wideo Czy obowiązek zakrywania twarzy powstrzyma rozwój koronawirusa?

Od 18 otwarte lokale gastronomiczne. Jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwo w restauracjach? 

Na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju znalazł się zbiór zasad, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo klientom oraz pracownikom lokali gastronomicznych. Podstawowe wytyczne to:

 • limit jednej osoby na 4 mkw;
 • dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
 • zachowanie odległości 2 m pomiędzy stolikami;
 • noszenie maseczek i rękawiczek ochronnych przez obsługę oraz kucharzy lokalu gastronomicznego.

W zaleceniach dla klientów znalazły się także bardziej konkretne środki ostrożności, jak chociażby dezynfekcja rąk po wejściu do lokalu. Nie będą oni musieli w restauracjach natomiast zakrywać twarzy i nosa.

Restauracje i bary otwarte od 18 maja. Na co muszą zwrócić uwagę restauratorzy? 

Restauratorzy są zobowiązani do usunięcia dodatków (cukier, sól czy jednorazowe sztućce). Będą one wydawane bezpośrednio przez obsługę lokalu do zamówienia. Ważnym aspektem jest zapewnienie klientom, ale również pracownikom lokalu, takich warunków, aby przebywanie w nim nie było zagrożeniem dla zdrowia. Dlatego niezbędne będzie opracowanie planu sali podczas epidemii. Na podstawie liczby dostępnych miejsc siedzących, przy uwzględnieniu wyżej opisanych zasad, należy również ustalić maksymalną liczbę gości.

Od 18 maja zmienia się także tryb obsługi klientów. Podczas usługi na miejscu kelnerzy są zobowiązani do przynoszenia zamówień na tacach, które mają być myte i dezynfekowane każdorazowo po życiu. W przypadku usług na wynos należy wydawać zamówienia na ladzie w torbach bez kontaktu z klientem.

Szczegółowe zasady funkcjonowania lokali gastronomicznych, z którymi powinni zapoznać się restauratorzy oraz klienci znajduje się w TYM MIEJSCU

Więcej o:
Komentarze (13)
Od 18 maja otwarte lokale gastronomiczne. Jak będzie wyglądać wizyta w restauracji?
Zaloguj się
 • pan_mamon

  Oceniono 6 razy 4

  Wszystko co jedzone musi być popite płynem o minimalnej zawartości alkoholu etylowego 70%. Wtedy to zadziała :)

 • pedro.666

  Oceniono 6 razy 4

  Kelner przyjmujący zamówienie musi stać bokiem i dwa metry od stolika! Schabowego należy odkażać płynem dezynfekcyjnym przed każdym kolejnym kęsem!

 • marian-pazdzioch-syn-jozefa

  Oceniono 6 razy 4

  Dopóki nie bandą takie komedie to nie ma sensu iść do żadnej knajpy.

 • carolina_reaper

  Oceniono 4 razy 4

  To tak samo jak skorzystac z prostytutki bez kondoma, zlapie sie syfa albo nie.

 • atr8

  Oceniono 6 razy 2

  Jedna osoba przy jednym stoliku? Dziękuję, nie wchodzę.

 • iza_orman35

  Oceniono 1 raz 1

  Brzmi to strasznie, ale jako właścicielka muszę ciszyć się, że rusza chociaż w taki sposób. Mogę polecić innym medclean.com.pI/ warto zapatrzeć się tam w środki do dezynfekcji i maseczki dla pracowników

 • Jerzy

  Oceniono 1 raz 1

  Tak powinno być zawsze a nie tylko podczas epidemii.

 • dudi-w

  0

  Czyli mniejsze kafejki, małe kameralne restauracyjki - będa mogły działać dla 5-8 osób????? Ciekawe, po ile bedą dania??????

 • wasaty_janusz

  Oceniono 4 razy 0

  Naprawde nie w maseczkach?! Szok i niedowierzanie 😂

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX