Kiedy pełne odmrożenie gospodarki? Według Emilewicz może to nastąpić już od lipca

W rozmowie z portalem "Puls Biznesu" wicepremierka i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wskazała potencjalne terminy pełnego odmrożenia gospodarki. Mogłoby to nastąpić już od 1 lipca.

Mogłoby, ponieważ nikt nie jest w stanie wskazać, kiedy epidemia ustąpi. - Dziś nikt z pełną odpowiedzialnością nie powie, że nastąpi to 1 lipca, choć w tym kierunku zmierzamy. Otwieramy ją [gospodarkę - red.] poszczególnymi etapami, co jest uwarunkowane oceną sytuacji epidemicznej dokonaną przez Ministerstwo Zdrowia i premiera - wyjaśniała wicepremierka w rozmowie z "PB".

Tym samym Emilewicz niejako potwierdziła swoje słowa z drugiej połowy kwietnia, o czym pisaliśmy wcześniej.

Zobacz wideo "Kryzys ma swoje etapy. Pierwszy etap paniki na rynkach został już zahamowany"

Zgodnie z tym, co mówiła Jadwiga Emilewicz, nie ma co nastawiać się na powrót do pełnej swobody - do rzeczywistości, którą pamiętamy sprzed wybuchu epidemii. Utrzymane miałyby zostać zasady dystansu społecznego, określonej liczby osób na metr kwadratowy czy zakaz organizowania imprez masowych. A jeśli zagrożenie epidemiczne na nowo zaczęłoby rosnąć, niewykluczone jest powtórne zamrożenie gospodarki.

Otwarcie granic możliwe od połowy czerwca. Emilewicz mówi jednak o wakacjach stacjonarnych

W środę 13 maja Komisja Europejska opublikowała wytyczne zmierzające do przywrócenia swobody przemieszczania się i zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych. Jak mówiła minister rozwoju, to na razie bardzo ostrożne zalecenia. - Dlatego w lipcu mówimy o wakacjach stacjonarnych. Wydaje się, że wyjazdy zorganizowane będą ograniczone do 50 osób. Decyzje dopiero przed nami - zaznaczyła Emilewicz.

Ostateczną decyzję o otwieraniu granic ma bowiem podjąć Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Na razie o tym nie mówimy, być może nastąpi ono 15 czerwca. Robimy wszystko, by tak się stało - podkreślała wicepremierka Jadwiga Emilewicz.

Więcej o: