Wakacje 2020. Kiedy Chorwacja otwiera granice dla turystów?

Wakajce 2020. Kiedy otwarcie granic Chorwacji dla turystów? Jakie obowiązują tam obostrzenia? Czy możemy planować wakacje w Chorwacji? Pierwsze sygnały są optymistyczne.

Wakacje Chorwacja 2020. Koronawirus będzie przeszkodą?

Wakacje 2020 będą inne niż te, które znamy dotychczas. Nie wiadomo jednak, jak wirus będzie zachowywał się latem i jak odmrażanie gospodarki, otwarcie granic i uruchomienie ruchu lotniczego wpłynie na pandemię.  W 2018 roku Chorwację odwiedziło aż 3 miliony Polaków, to jeden z popularniejszych kierównków turystycznych Polaków. Chorwacja to także miejsce bardzo lubiane przez Niemców, Słoweńców i Austriaków. Jak będzie w tym roku? Pierwsze sygnały z frontu są dość optymistyczne. Ambasada RP w Zagrzebiu, wydała komunikat potwierdzający możliwość wyjazdów turystycznych do tego kraju:  

"Państwowy Sztab Obrony Cywilnej Chorwacji potwierdził, że osoby, które okażą na granicy dokumenty potwierdzające wykupienie noclegów lub usługi turystycznej na terenie Chorwacji mają prawo do przekroczenia granicy – można przeczytać w komunikacie wydanym przez ambasadę".

Każdy turysta podczas wjazdu do kraju otrzyma instrukcję epidemiologiczną. Więcej obostrzeń na razie nie wprowadzono, ale sytuacja może zmieniać się bardzo dynamicznie w zależności od krzywej zarażeń.

Chorwacja nadal ma zamknięte granice dla mieszkańców większości krajów UE, ale już nie dla Polaków, Niemców czy Czechów. 

Koronawirus a planowanie podróży – co wziąć pod uwagę przy planowaniu urlopu w 2020 roku?

Co wziąć pod uwagę, jeśli planujesz wakacje w Chorwacji? Zdecydowanie największą przeszkodą w twoich wakacyjnych planach będzie samo dotarcie do celu. Loty są ciągle zawieszone, choć ta kwestia nie wydaje się dużym problemem, ponieważ do również w erze "przed-pandemicznej", najpopularniejszym środkiem lokomocji dla Polaków podróżujących do tego kraju było własne auto. Należy pamiętać jednak, że po drodze czeka nas kilka przejść granicznych, a każde z tych państw ma swoje odrębne przepisy dotyczące przekraczania granic. Chorwacja prowadzi negocjacje z kilkoma krajami w tym temacie:

  • Czechy
  • Austria
  • Węgry
  • Słowacja
  • Słowenia

Udane negocjacje oznaczałoby prawdopodobnie otwarcie swoistego rodzaju korytarzy na autostradach, tak żeby do samej Chorwacji turyści mogli dojechać bez przeszkód. Być może po 15 czerwca będziemy wiedzieć więcej na ten temat. 

Koronawirus Chorwacja. Jakie obostrzenia obowiązują w Chorwacji? 

Chorwacja to kraj, który w porównaniu do innych turystycznych gigantów takich jak Włochy czy Hiszpania, nie został tak mocno dotknięty epidemią wirusa. W Chorwacji zanotowano 2246 przypadków, czyli ponad 100 razy mniej niż we Włoszech. W związku z tym nie ucierpiał też wizerunek Chorwacji jako przyjemnego, turystycznego państwa. Mogą to być powody, które sprawią, że będzie celem podróży wielu Europejczyków w tym sezonie wakacyjnym. 

Obecnie Chorwacja jest w trakcie otwierania swoich obiektów gastronomicznych, kempingów, kwater, hoteli i atrakcji turystycznych takich jak wypożyczalnie sprzętu wodnego. Poza transportem publicznym i sklepami, w Chorwacji nie ma już obowiązku noszenia maseczek. Rząd zwraca jednak uwagę, że konieczne jest izolowanie osób, które miały kontakt z zarażonymi. 

Polacy są w gronie obywateli państw, którzy do Chorwacji mogą podróżować już teraz. Jednak ze względu na zamkniety ruch lotniczy i możliwą trudność z transportem samochodowym przez granice innych państw, w tym momencie nie ma co wybierać się do Chorwacji i zaczekać do połowy miesiąca, kiedy będzie wiadomo więcej o otwarciu granic.

Koronawirus. Jakie ograniczenia obowiązują w Chorwacji?

Chorwacja chce szybko odrabiać straty i zadbać o branżę turystyczną. Obecnie jedynym planowanym i wdrażanym ograniczeniem jest rozdawanie instrukcji epidemiologicznych wszystkim wjeżdżającym do kraju. Przed planowanym należy jednak upewnić się, czy wszystkie granice będą otwarte i jakie dokumenty będą niezbędne przy ich przekraczaniu. 

Zobacz wideo Jakie będą wakacje w tym roku?
Więcej o: