Od 1 lipca może zabraknąć leków w aptekach. Branża farmaceutyczna ostrzega

Branża farmaceutyczna ostrzega, że wchodzące w życie od 1 lipca zmiany w prawie farmaceutycznym utrudnią dostarczanie leków do aptek, czytamy w komunikacie opublikowanym przez Konfederację Lewiatan.

"Pandemia, z którą borykamy się od kilku miesięcy, znacząco wpłynęła na zmianę zasad funkcjonowania gospodarki, w tym przemysłu farmaceutycznego. Uwypukliły się również podnoszone od lat obawy pacjentów związane z brakami dostępności leków" - czytamy w apelu skierowanym do Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz wideo Wiceprezydent USA: Leki na koronawirusa mogą być gotowe już latem, szczepionka pod koniec roku [Źródło: RUPTLY/x-news]

Apel został podpisany przez Związek Pracodawców "Transport i Logistyka Polska", Konfederację Lewiatan, Pracodawców RP, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, PASMI Związek Pracodawców "Polski Związek Producentów Leków bez Recepty" i Izbę Gospodarczą "FARMACJA POLSKA". Sygnatariusze domagają się zmiany artykułu 77a ustawy.

Wchodząca w życie w lipcu nowa treść przepisu 77a prawa farmaceutycznego, wprowadza znaczące, niestosowane wcześniej reguły funkcjonowania obrotu produktem leczniczym. "Wyrażamy poważne obawy, że przepis w proponowanej treści uniemożliwi transport i skuteczne dostarczanie produktów leczniczych na terytorium RP, co spowodować może zachwianie dostępności do produktów leczniczych w całym kraju" - napisano.

Pacjenci odczują negatywne konsekwencje zmiany przepisów

- Przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 lipca, utrudnią dostęp do leków w aptekach. Wiele produktów leczniczych nie dotrze do aptek i odczują to pacjenci. Apelujemy o zmianę w prawie farmaceutycznym lub opóźnienie o rok wejścia w życie przepisów - powiedział Arkadiusz Grądkowski, ekspert Konfederacji Lewiatan, cytowany w komunikacie.

"Mając na uwadze fakt, że epidemia może się rozwijać i powracać okresowo, a także biorąc pod uwagę najwyższe dobro, jakim jest zdrowie Polaków, apelujemy do Pana Ministra o podjęcie działań pozwalających na zapobieżenie powstawania sytuacji, w której pacjenci mogliby mieć problemy z uzyskaniem dostępu do niezbędnych leków. Jednocześnie, przesyłamy propozycję poprawki, wraz z dokładnym uzasadnieniem i opisem problemu, która jest zgodna z prawem UE, a także zapewnienia bezpieczny obrót produktem leczniczym" - czytamy w apelu.

Gdyby okazało się, że nie ma możliwości wprowadzenia zmiany w ustawie przed 1 lipca br., organizacje pracodawców proponują opóźnienie o rok wejścia w życie przepisów.

Więcej o: