Postojowe również dla matek pobierających zasiłek macierzyński. ZUS przyjął nowe stanowisko

ZUS interpretuje przepisy dot. postojowego na korzyść matek, które pobierają zasiłek macierzyński. Z przepisów wynika, że postojowe im nie przysługuje. ZUS jednak poszedł im na rękę, nadinterpretując przepisy, twierdzi ekspert "DGP".

Postojowe to świadczenie dla przedsiębiorców, którzy nie zawiesili działalności, a ich przychody spadły o 15 proc. By otrzymać dofinansowanie w wysokości najczęściej 2080 zł, trzeba wykazać problemy każdego następnego miesiąca. Przepisy są jednak w tej materii niejasne. W przeciwieństwie do zapisów dot. możliwości pobierania postojowego w przypadku, gdy otrzymujemy inne świadczenie. "Dziennik Gazeta Prawna" już pod koniec maja pisał, że przepisy nie pozwalają na otrzymywanie postojowego, jeśli prowadzący działalność ma tytuł do innego świadczenia. 

Wtedy zauważono, że przepisy uderzają w matki prowadzące własną działalność, a jednocześnie otrzymują zasiłek macierzyński. Eksperci uważali, że to przeoczenie, a zapisy zostały najpewniej wprowadzone, by uniknąć sytuacji pobierania postojowego z dwóch tytułów. Miesiąc później słowa te potwierdziło stanowisk ZUS w sprawie postojowego. 

Zobacz wideo Tarcza 4.0. Czy pracodawca może nas wysłać na przymusowy urlop?

Postojowe przysługuje matkom na macierzyńskim

Jak pisze "DGP" ZUS stanął na stanowisku, że postojowe należy się także matkom pobierającym zasiłek macierzyński. Dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW uważa, że jest to nadinterpretacja przepisów, bo nic takiego z nich nie wynika. Zaznacza, jednak, że nie trzeba się bać, że ZUS będzie dochodził o zwrot postojowego. Nikt nie powinien kwestionować wykładni korzystnej dla ubezpieczonych i nie ma dużego zagrożenia dla świadczeniobiorców, że będą musieli oddać pieniądze.

Okazuje się jednak, że mimo takiej wykładni, niektóre oddziały ZUS wciąż odmawiają przyznania świadczenia. Praktyka pokazuje, że brakuje jednolitej wykładni w tym zakresie i nie ma reguł, które zakłady przyznają postojowe, a które odmawiają ze względu na zasiłek macierzyński, twierdzi mec. Katarzyna Przyborowska, radca prawny, ekspertka z zakresu ubezpieczeń społecznych i autorka bloga TemidaJestKobieta.pl.

Więcej o: