Unia Europejska planuje otworzyć od lipca granice zewnętrzne. Liczba zachorowań zadecyduje, dla których krajów

Unia Europejska chce jeszcze w lipcu otworzyć granice zewnętrzne. Na razie nie ma jednak porozumienia krajów członkowskich co do tego, z którymi państwami. Kryterium wiążącym miałaby natomiast być liczba zachorowań.

Zahamowanie epidemii koronawirusa sprawiło, że coraz więcej krajów Unii Europejskie zdecydowało się znieść ograniczenia dotyczące swobodnego przemieszczania się. Od 13 czerwca otwarte zostały granice Polski dla obywateli krajów Unii Europejskiej. Nie ma już także obowiązku odbywania dwutygodniowej kwarantanny po przyjeździe. 

Zobacz wideo Dr Jacek Bartosiak o pokryzysowym scenariuszu dla Europy

UE chce otworzyć granice zewnętrzne. Liczba zachorowań ma decydować o tym, dla których krajów

Kolejnym krokiem, na który chce zdecydować się UE, jest otwarcie granic zewnętrznych Wspólnoty, o czym informowaliśmy już wczoraj. Unia początkowo chciała znieść obostrzenia od 1 lipca, ale termin ten nie wydaje się być realny. Odbywają się dyskusje na ten temat, ale wciąż brakuje porozumienia. Decyzja o otwarciu granic jest niezwykle istotna ze względu na branżę turystyczną, na której oparta jest gospodarka wielu krajów południa Europy

Według "Dziennika Gazety Prawnej" do UE mogliby podróżować jedynie obywatele państw, w których liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ostatnich dwóch tygodniach nie jest wyższa niż europejska średnia zachorowań w tym samym okresie. W gronie tych państwa znajduje się m.in. Japonia, Korea Południowa czy Gruzja. Warunków nie spełniają natomiast Stany Zjednoczone, Rosja czy Turcja. W gronie pierwszych miałyby się znaleźć Chiny, ale tylko pod warunkiem wzajemności. 

- Nie mamy jednoznacznego stanowiska. Chcemy otwarcia granic wtedy, kiedy to będzie bezpieczne. Nie jest natomiast tak, że jedno kryterium będzie jedynym sposobem określania, które kraje są bezpieczne - zaznacza, cytowany przez "DGP", wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, dodając, że Bruksela może jedynie rekomendować pewne rozwiązania. 

Więcej o: