Czechy otworzyły granicę dla mieszkańców województwa śląskiego

Od wtorku mieszkańcy Cieszyna mogą swobodnie przechodzić na drugą stronę Mostu Przyjaźni. Czesi w końcu otworzyli swoją granicę dla mieszkańców woj. śląskiego.

O północy z poniedziałku na wtorek Republika Czeska otworzyła granicę z woj. śląskim. Przy jej przekraczaniu nie trzeba już przedstawiać ujemnego wyniku testu na koronawirusa. Zniknął też obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny po przejściu na stronę czeską. Nie dotyczy to jednak pracowników transgranicznych, którzy nadal będą musieli legitymować się negatywnym testem na obecność SARS-CoV-2.

Zobacz wideo Wybory prezydenckie. Jak głosować bezpiecznie w dobie pandemii?

Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie informuje, że zmiany wprowadzone są ze względu na poprawiającą się sytuację epidemiologiczną w woj. śląskim. Czeskie Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o uznaniu woj. śląskiego za obszar o obniżonym zagrożeniu epidemiologicznym.

Rozmowy o otwarciu granic trwały od połowy czerwca

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, od wtorku 16 czerwca trwały rozmowy między Jakubem Chełstowskim, marszałkiem województwa śląskiego i hejtmanem kraju morawsko-śląskiego Ivem Vondrakiem w sprawie otwarcia granicy dla mieszkańców woj. śląskiego. 27 czerwca czeski minister zdrowia Adam Vojtech poinformował na Twitterze o możliwości wjazdu do Czech dla mieszkańców województwa.

"Sytuacja epidemiologiczna w sąsiednim województwie śląskim w Polsce znacznie się poprawia. Dlatego planujemy otworzyć granicę od przyszłego tygodnia. Po powrocie z tego obszaru nie będzie trzeba wykonywać testu na obecność koronawirusa. Zbędna będzie także 14-dniowa kwarantanna" - napisał wtedy Vojtech. 

Mieszkańcy pozostałych polskich województw mogli bez ograniczeń wjeżdżać na teren Czech już od poniedziałku 15 czerwca.

Czechy: symboliczna uczta na moście Karola w Pradze

We wtorek wieczorem na Moście Karola w czeskiej Pradze odbędzie się biesiada, która symbolicznie ma zakończyć okres kryzysu koronawirusowego w tym kraju. Stanie tam 500-metrowy stół, przy którym, jednocześnie będzie mogło zasiąść 2 tysiące osób. Pomysłodawcą wydarzenia jest właściciel jednej z czeskich kawiarni.

Na wydarzenie trzeba się było wcześniej zapisać. Część miejsc będzie dostępna dla przechodniów i osób, które się nie rejestrowały. Do stołu nie będą podawane dania, ani napoje - każdy musi przynieść coś we własnym zakresie. Organizator zachęca jednak do dzielenia się posiłkiem z każdym, kto będzie miał ochotę dosiąść się do uczty. - Oprócz przyjemności i dobrej zabawy, celem akcji jest odbudowa zaufania. Most jest symbolem połączenia. Mamy nadzieję, że każdy coś przyniesie i chętnie będzie się tym dzielił z nieznajomym - wyjaśnia autor pomysłu, Ondrej Kobza. Dodaje, że uczta rozpocznie się o godzinie 18 i skończy o 22.

Stoły będą przykryte białymi obrusami, ustawione będą też kwiaty - stokrotki i maki. Miejski ratusz, który jest współorganizatorem wydarzenia, zapewnia, że dochowane zostaną wszelkie potrzebne przepisy sanitarne, w tym dostępny będzie płyn do dezynfekcji rąk. "Musimy wysłać światu sygnał, że znów żyjemy i zapraszamy do siebie zarówno mieszkańców, jak i obcokrajowców" - mówił burmistrz dzielnicy Praga 1.

Dotychczas w Republice Czeskiej testy laboratoryjne potwierdziły 11 tysięcy 805 przypadków zakażenia koronawirusem. Wyzdrowiało 7 tysięcy 746 chorych, 348 osób zmarło. Hospitalizowane są 123 osoby, a tzw. aktywnych przypadków jest 3 tysiące 711. W kraju wykonano ponad pół miliona testów.

Więcej o: