Łukasz Szumowski zapowiada nowe prawo. Osoby bez maseczek nie zrobią zakupów w sklepach

- Chcemy wyposażyć w dodatkowe uprawnienia podmioty prowadzące sklepy, by miały prawo nie obsługiwać osób bez maseczek - zapowiedział Łukasz Szumowski w rozmowie z "DGP". Nowe rozporządzenie ma wejść w życie jeszcze w tym miesiącu.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" wprowadzenie nowych przepisów, których celem będzie zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Poruszył w nim także temat wzrostu zachorowań w ostatnich dniach czy kształtu nowego roku szkolnego. 

Łukasz Szumowski zapowiada nowe prawo: Sklepy będą mogły nie obsługiwać osób bez maseczek 

Minister zdrowia już wczoraj na antenie Programu 1 Polskiego Radia poruszył temat noszenia maseczek w sklepach. Jak podkreślił, obowiązek zakrywania twarzy i nosa w Polsce wciąż istnieje. - Zaczynamy w tym tygodniu kontrole w sklepach wykonywane przez policję i służby sanitarne - ostrzegł, przypominając także że wśród dostępnych środków ochrony są także, oprócz np. maseczek, przyłbice. We wtorek w rozmowie z "DGP" również został poruszony temat noszenia maseczek w sklepach.

Chcemy wyposażyć w dodatkowe uprawnienia podmioty prowadzące sklepy, by miały prawo nie obsługiwać osób bez maseczek. Będzie to wprowadzone jako norma prawna, co najmniej w rozporządzeniu. Nastąpi to jeszcze w tym miesiącu.

- zadeklarował Łukasz Szumowski.

Zobacz wideo Kobieta po przeszczepie poprosiła inną klientkę sklepu o prawidłowe nałożenie maseczki. Została zaatakowana

Łukasz Szumowski zapowiada, że szkoły zostaną otwarte. Możliwa regionalizacja w powiatach z większą zachorowalnością 

Szef resortu zapowiedział także, że przygotuje rekomendację dla premiera w kwestii planowego rozpoczęcia roku szkolnego. Jak zauważył, dalsze zamknięcie szkół jest niemożliwe, gdyż powoduje to  wyłączenie 2 milionów osób z aktywności zawodowej. Ponadto obecnie nie ma danych, które potwierdziłoby, że otwarcie szkół jest zagrożeniem.

Według Łukasza Szumowskiego możliwym rozwiązaniem jest regionalizacja w powiatach. - Możliwe, że w rejonach z dużą liczbą zakażeń będzie więcej kształcenia zdalnego. Wytyczne dla danego powiatu będzie przygotowywać inspekcja sanitarna. W każdej szkole konkretne decyzje podejmie jej dyrektor - zapowiedział. 

Łukasz Szumowski mówił także wczoraj w radiowej Jedynce, że w związku z pojedynczymi ogniskami koronawirusa na weselach, rozważana jest zmiana legislacji w sprawie wesel. Zmiany mają dotyczyć np. obowiązku rejestracji. Chodzi o zgłoszenie dużego przyjęcia i przekazanie listy gości, co ma umożliwić np. wszczęcie dochodzenia epidemicznego, czy kontrolę. W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną dodał, że nie wykluczone jest obniżenie limitu osób (150), które biorą udział w takiej uroczystości.

Więcej o: