Koronawirus. Norwegia wpisała Polskę na "czerwoną listę". 10 dni kwarantanny dla podróżujących

Norwegia na podstawie danych dotyczących zakażeń wpisała Polskę na czerwoną listę. Podróżujący z naszego kraju będą musieli odbyć 10-dniową kwarantannę. Przepisy zaczynają obowiązywać od soboty 15 sierpnia.

Norwegia to popularny kierunek emigracyjny dla Polaków. Od początku wieku liczba naszych rodaków w skandynawskim kraju zwiększyła się z 6 tys. w 2001 roku do ponad 101 tys. obecnie, podaje Norweski Urząd Statystyczny. Z tej liczby, aż 68 tys. osób w Norwegii pracuje (dane na 2 marca 2020 r.). Niestety, ze względu na wzrost liczby zakażeń w naszym kraju, emigranci przebywający obecnie w Polsce, będą mieli problem z powrotem do Norwegii.

Zobacz wideo Liczba zakażonych rośnie. Rząd wprowadza czerwone i żółte strefy

Norwegia dodaje Polskę do czerwonych krajów. Obowiązkowe 10 dni kwarantanny

Jak poinformował na swojej stronie Norweski Instytut Zdrowia Publicznego, od 15 sierpnia do czerwonej listy regionów o podwyższonym ryzyku dołączy sześć regionów Szwecji, dwa Danii, Wyspy Owcze oraz pięć krajów:

  • Islandia,
  • Malta,
  • Holandia, 
  • Polska,
  • Cypr.

Osoby podróżujące z regionów znajdujących się na tej liście, po przyjeździe do Norwegii zostaną objęte obowiązkową 10-dniową kwarantanną. Norweski Instytut Zdrowia Publicznego podjął tę decyzję na podstawie danych dot. pozytywnych przypadków zakażenia koronawirusem w przeliczeniu na 100 tys. osób. W Polsce współczynnik wynosi 23.0. Na powyższej liście niższy ma tylko Cypr (20.1). Najwięcej przypadków pojawia się na Wyspach Owczych, gdzie współczynnik wynosi aż 205.4. Dalej jest Malta (58,6), Holandia (32,5) oraz Islandia (25,4). 

Norweski rząd otrzymuje dane i podejmuje decyzję dot. podróży co dwa tygodnie. Ostatni wzrost zakażeń w Europie, przyczynił się do podjęcia decyzji o przemianowaniu wszystkich krajów zielonych, na żółte. Podróże z tych regionów nie oznaczają konieczności przejścia kwarantanny, ale odradzane jest odbywanie do nich niepotrzebnych wycieczek.