Druga fala pandemii koronawirusa nie zamierza odpuszczać. Od kilku dni obserwujemy gwałtowny wzrost zachorowań, liczba nowych przypadków zbliża się do granicy 10 tys. dziennie. Mimo coraz gorszej sytuacji, w społeczeństwie wciąż znajduje się koronasceptycy oraz osoby nieprzestrzegające obostrzeń.
SW Research przygotował na zlecenie rp.pl sondaż dotyczący przestrzegania restrykcji. Wzięło w nim udział 800 Polaków powyżej 18. roku życia. Wśród ankietowanych 57,5 proc. odpowiedziało, że zawsze stosuje się do obostrzeń. 28,7 proc. zadeklarowało, że "tak, zazwyczaj", 8,8 proc. stwierdziło, że stosuje się czasem, natomiast 5 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w ogóle nie stosuje się do obostrzeń.
Z bardziej z szczegółowych danych wynika, że częściej obostrzenia przestrzegają kobiety niż mężczyźni (65 proc. do 50 proc.). Jeśli chodzi o wiek, to częściej zasady respektują osoby w wieku powyżej 50. roku życia - 66 proc. Wśród osób poniżej 24. roku życie jedynie 40 proc. zawsze przestrzega obostrzenia - Do obostrzeń przez cały czas stosuje się ponad 60 proc. osób z wyższym wykształceniem [...] Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania odpowiedź tę najczęściej wskazywali badani z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców – 2 na 3 osoby - skomentował wyniki, cytowany przez rp.pl, Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.
Od poniedziałku 19 października zostały wprowadzone liczne obostrzenia. W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizacji imprez okolicznościowych. Dotyczy to między innymi wesel, komunii oraz konsolacji. W strefie żółtej maksymalny limit osób na uroczystości wynosi 20 osób. Wraz z początkiem nowego tygodnia w innym trybie funkcjonować będą szkoły ponadpodstawowe oraz uniwersytety. W czerwonej strefie przechodzą one na tryb zdalny, natomiast w żółtej, w której znajduje się cała Polska funkcjonować będą w trybie hybrydowym. Zmiany nie dotyczą szkół podstawowych.