Godziny dla seniorów i limity dla klientów nie obowiązują wszędzie. Wszystko przez kruczek prawny

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem godziny dla seniorów nie obowiązują w sklepach, w których za ladą stoi właściciel. Dodatkowo takich placówek handlowych nie dotyczą limity osób.

Od czwartku 15 października w sklepach obowiązują godziny dla seniorów. Od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 w sklepach obsługiwane są tylko osoby powyżej 60. roku życia.

Rząd wprowadził także limity osób, które mogą przebywać w sklepie jednocześnie. W strefie czerwonej (152 powiaty) w sklepach o powierzchni do 100 m2 obowiązuje limit pięciu osób na kasę, natomiast powyżej 100 m2 - jedna osoba na 15 m2. 

Zobacz wideo Prof. Matyja: Od 30 lat mówimy, że kadry medycznej w Polsce jest coraz mniej

Godziny dla seniorów nie obowiązują w małych sklepach 

Powyższe obostrzenia nie dotyczą jedynak wszystkich sklepów. Jak podaje serwis prawo.pl, godzin dla seniorów nie muszą przestrzegą sklepy, w których za ladą stoi właściciel. Dotyczy to więc przede wszystkim niewielkich osiedlowych placówek handlowych. Dodatkowo w sklepach, w których właściciel obsługuje klientów nie obowiązują także limity osób oraz obowiązek zapewnienia płynu do dezynfekcji. 

Nowelizacja rozporządzenia ws. godzin dla seniorów odwołuje się do art. 3 pkt 1 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Znajduje się tam konkretna definicja placówki handlowej, według której niektóre sklepy z korzyścią dla ich właścicieli nie spełniają tych warunków - Odesłanie do przepisów o zakazie handlu w niedzielę sprawia, że w sklepach o powierzchni poniżej 2000 m2 właściciel może obsługiwać w godzinach od 10 do 12 także osoby młodsze - tłumaczy adwokat dr Liwiusz Laska.

Godziny dla seniorów krytykowane przez ekspertów. Alternatywą kasy dla seniorów

Godziny dla seniorów były krytykowane podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa. Wtedy zostały wprowadzone na niewiele ponad miesiąc. Organizacje reprezentujące przedsiębiorców zwracały uwagę na brak jasności przepisów. Obecnie eksperci także zwracają uwagę na możliwość wprowadzenia bardziej skutecznych przepisów. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji apeluje o wprowadzenie kas dla seniorów i pierwszeństwo w obsłudze klientów. 

Więcej o: