Godziny dla seniorów w weekend. Czy obowiązują także w sobotę i niedzielę? Odpowiadamy

Od 15 października w sklepach, aptekach i drogeriach znowu obowiązują godziny dla seniora. W tych miejscach w godz. 10-12 zakupy mogą robić tylko osoby powyżej 60. roku życia. Odpowiadamy, czy ten nakaz obowiązuje również w weekend.

W soboty i niedziele godziny dla seniorów nie obowiązują. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 12 w sklepach, drogeriach i aptekach, a także na poczcie zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Oczywiście seniorzy mogą robić zakupy także w innych godzinach, ale te dwie są przeznaczone tylko dla nich. 

Zobacz wideo Jak wygląda codzienna praca medyków?

Godziny dla seniorów. W jakich sklepach nie obowiązują? 

Godziny dla seniorów już teraz nie obowiązują w sklepach odzieżowych, a także meblowych i budowlanych. Oznacza to w praktyce, że obostrzeń w tym zakresie nie ma w ogóle w galeriach handlowych. Ograniczenie nie obowiązuje też na stacjach benzynowych. 

Nowe obostrzenia mają objąć seniorów i dzieci. Rząd zakaże wyjścia z domów?

Nowe ograniczenia dotkną przede wszystkim seniorów i dzieci - podaje nieoficjalnie Wirtualna Polska. Do osób starszych zaapelowano, by nie opuszczali domów, poza ew. wyjściem na zakupy i do lekarza.

"Proszę was, oto nasi dziadkowie i babcie, nasi rodzice - mamy i ojcowie: ci, którzy nie pracują, którzy mogą pozostać w domu - jeśli możecie, pozostańcie w domu" - apelował Mateusz Morawiecki do seniorów podczas wystąpienia w Sejmie.

Rząd chce również powołać organizację zrzeszającą wolontariuszy. "Korpusu solidarności z seniorami" miałby zajmować się udzielaniem pomocy najstarszym przy wykonywaniu podstawowych czynności, takich jak zakupy.

Obostrzenia dotyczące dzieci mają objąć osoby do 16. roku życia. Dzieci nie będą mogły opuszczać swojego miejsce zamieszkania od godziny 9 do 15. Zakaz nie dotyczy wyjść w towarzystwie osób dorosłych. Wśród zmian planowych przez rząd jest również zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób. Surowe obostrzenia mają obowiązywać przez dwa tygodnie.

Więcej o: