Drony będą latać ze Stadionu Narodowego do szpitala MSWiA. Nowy most powietrzny

Wkrótce ma powstać dronowy system transportowy (DTS), który połączy Centralny Szpital Kliniczny CSK MSWiA z szpitalem tymczasowym na Stadionie Narodowym. Drony będą przewozić próbki wymazowe oraz krew.

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że od czwartku 5 listopada do tymczasowego szpitalu na Stadionie Narodowym przyjmowani są pierwsi pacjenci chorzy na COVID-19. Trafią tam pacjenci w średnim stanie, w pierwszym rzędzie z warszawskiego szpitala MSWiA przy ulicy Wołoskiej. W związku z tym obie placówki muszą ze sobą kooperować na różnych płaszczyznach. 

Zobacz wideo Łóżka covidowe są "ukrywane"? Rząd przejmuje kontrolę. Do wszystkich szpitali mają zostać wydelegowani żołnierze

Drony ze Stadionu Narodowego do szpitala MSWiA. Będą transportować próbki 

Rozwiązaniem, który ma poprawić współpracę obu placówek jest wykorzystanie dronów do transportu m.in. testów i krwi do badań, a także próbek wymazowych ze Stadionu Narodowego do laboratorium w szpitalu MSWiA. Za obsługę projektu odpowiadać będzie firma Spartaqs posiadająca technologię dronów cargo.

Premier na konferencji 6.11 10 działań antykryzysowych dla firm. Morawiecki ogłosił plan pomocy dla przedsiębiorców

-  Firma ma podpisany list intencyjny na opracowanie systemu transportu dronami, który będzie wspomagać transport medyczny - powiedział, cytowany przez polsatnews.pl, Dariusz Werschner, koordynator projektu z ramienia Spartaqs. Podobne rozwiązanie testowane było w przypadku połączenia szpitala MSWiA ze szpitalem przy ul. Banacha w kwietniu bieżącego roku

Drony połączą warszawskie szpitale. Jak będzie przebiegać ich trasa?  

Sterowane przez komputery drony będą latać w wyznaczonej przez policję strefie. Dzięki temu powstanie most pomiędzy placówkami medycznymi. Początkowo trasę o długości 7,5 kilometra mają pokonywać dwa drony. Wiedzie ona od PGE Narodowego przez Wał Miedzeszyński, dalej drony przelecą nad Wisłą w okolicach Mostu Łazienkowskiego, by później Aleją Armii Ludowej oraz Polem Mokotowskim dotrzeć do szpitala MSWiA, w którym będzie wyznaczone lądowisko. 

Adam Niedzielski Min. Zdrowia kupuje ekran LED za pół miliona złotych. "Zabawa na Titanicu"

Drony mają pokonywać dystans przez osiem minut. W poniedziałek rozpoczną się loty testowe. W ciągu dwóch tygodni spodziewać się należy lotów rutynowych. Odpowiedzialni za projekt zapewniają, że całość zostanie zabezpieczona pod kątem bezpieczeństwa. 

Więcej o: