Koronawirus. 77,2 proc. respiratorów jest zajętych [MONITORUJEMY SYTUACJĘ]

Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów dla pacjentów chorych na COVID-19. Iloma urządzeniami wspomagającymi oddychanie dysponują jeszcze polskie szpitale? Zaglądamy do ministerialnych statystyk.
Zobacz wideo Prezes Lux Med: Przede wszystkim staramy się utrzymać ciągłość leczenia

Codzienny raport dotyczący epidemii koronawirusa w Polsce został opublikowany na Twitterze Ministerstwa Zdrowia. Ze statystyk z dnia 12 listopada wynika, że w polskich szpitalach jest łącznie 33 662 łóżek "covidowych", a 21 899 z nich jest zajętych (to o 378 więcej niż dnia poprzedniego). Oznacza to, że w użyciu jest 65,05 proc. łóżek przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19.

Resort Adama Niedzielskiego informuje także o liczbie dostępnych i zajętych respiratorów. W placówkach medycznych jest łącznie 2601 takich urządzeń, a 2008 z nich jest zajętych (to o 33 więcej niż poprzedniej doby). Z ministerialnych danych wynika, że do dyspozycji pozostaje 22,8 proc. respiratorów zarezerwowanych dla osób zakażonych koronawirusem.

Zdjęcie ilustracyjne Ile kosztować będzie szczepionka na COVID? "Poniżej typowych stawek rynkowych"

Minister zdrowia: Wyniki wskazują na stabilizację dziennej liczby zachorowań

11 listopada minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że dane mówiące o przyroście liczby zakażonych koronawirusem w Polsce wskazują na to, że sytuacja w kraju się stabilizuje. 

"Dzisiejsze wyniki wskazują na stabilizację dziennej liczby zachorowań. To ważny moment w przebiegu drugiej fali pandemii. Pilnujmy się! DDM" - napisał polityk, przypominając o zasadzie "Dezynfekcja, Dystans, Maseczki".

W środę dowiedzieliśmy się, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 25 221 osób. Ministerstwo Zdrowia poinformowało także, że z powodu COVID-19 zmarło 75 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 355 chorych. Łącznie to 430 osoby.

Szczepionka Koronawirus. Rosja: Nasza szczepionka na COVID-19 jest skuteczna w 92 proc.

Więcej o: