Szef Qantas, Alan Joyce poinformował o możliwej zamianie w poniedziałek w wywiadzie dla telewizji CNN. - W przypadku zagranicznych podróżnych i osób wyjeżdżających z kraju uważamy, że będzie to konieczność - przyznał Joyce. Jednocześnie szef australijskich linii lotniczych podkreślił, że na razie nie wiadomo, czy obowiązek będzie dotyczył również lotów nad obszarem Australii.
- Będziemy prosili ludzi, by zaszczepili się, nim wsiądą na pokład samolotu. Zastanawiam się nad lotami krajowymi - tłumaczył Joyce w wywiadzie dla australijskiej stacji Nine Network.
Telewizja BBC przypomniała natomiast, że australijski premier Scott Morrison latem powiedział, że szczepionka przeciw COVID-19 powinna być tak obowiązkowa, jak tylko się da. Miał na myśli, że część osób byłaby wyłączona z obowiązku zaszczepienia z powodów medycznych.
Choć Qantas jest pierwszą linią lotniczą, która zapowiedziała możliwość lotów międzynarodowych wyłącznie dla pasażerów zaszczepionych na COVID-19, nie jest wykluczone, że kolejni przewoźnicy wkrótce pójdą w jej ślady.
We wtorek w rozmowie z CNN Travel rzecznik prasowy linii lotniczej Air Asia przyznał, że gdy szczepionka będzie już dostępna, przewoźnik "przemyśli wymagania związane ze szczepieniami na COVID-19 przy lotach międzynarodowych".
Air New Zealand natomiast podała w oświadczeniu, że "naprawdę ucieszyły ją doniesienia o szczepionkach", ale podkreśliła, że "ostatecznie to rządy decydują, kiedy i w jaki sposób przywrócić lotniczy ruch międzynarodowy".
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych na swojej stronie internetowej opublikowało zasady bezpiecznego podróżowania samolotami pasażerskimi w czasie pandemii COVID-19. Wśród pasażerów linie lotnicze wprowadziły dodatkowe środki zapobiegawcze, jak: obowiązek noszenia maseczek ochronnych podczas całego lotu, dezynfekcję rąk podczas wsiadania do samolotu, ograniczenia w przemieszczaniu się po kabinie czy częstą dezynfekcję maszyny.
Na lotniskach natomiast wprowadzono m.in. wymóg mierzenia temperatury wszystkim osobom, które wchodzą do terminala. Na terenie terminali dostępne są dezynfektory oraz oznaczenia pomagające zachować bezpieczny dystans społeczny. Dostęp do niektórych usług i obiektów lotniskowych (np. palarni czy placów zabaw) został ograniczony. Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, np. w rękawie, w autobusie dowożącym do samolotu, należy zachowywać odstęp 1,5 m od innych osób. W punktach usługowych, informacyjnych czy stanowiskach kontroli paszportowej i odprawy zainstalowane zostały ekrany ochronne. Terminale podlegają również częstemu czyszczeniu i dezynfekcji.