Lek na koronawirusa. Trzy znane preparaty mogą okazać się skuteczne w walce z chorobą

Trzy stosowane już w leczeniu ludzi, z innych wskazań, leki - zuklopentiksol, nebiwolol i amodiachina - mogą okazać się skuteczne w leczeniu wczesnych stadiów COVID-19 - informuje pismo "ACS Pharmacology & Translational Science".

Pracujący pod kierunkiem dr Colleen Jonsson naukowcy z University of Tennessee Health Science Center, a także University of New Mexico oparli się na wynikach badań przesiewowych - wirtualnych oraz in vitro, które rozpoczęły się we wcześniejszych miesiącach pandemii COVID-19. Uzyskane po przebadaniu 4000 zatwierdzonych leków dane wskazują, że zuklopentiksol, nebiwolol i amodiachina powinny pomagać chorym we wczesnych stadiach zakażenia chorobą COVID-19.

Zobacz wideo Arłukowicz: Nie dziwię się politykom UE, że chcą wiązać finanse z praworządnością. Uważam to za słuszne

Na jakie schorzenia pomagają wymienione lekarstwa?

Amodiachina to organiczny związek chemiczny i lek przeciwmalaryczny (w Polsce niedopuszczony do stosowania ze względu na możliwe skutki uboczne). Związek zuklopentiksol (w Polsce dostępny jest m.in. pod nazwą handlową Clopixol) jest stosowany jako lek przeciwpsychotyczny, stosowany na przykład w leczeniu schizofrenii. Nebiwolol (w Polsce dostępny jest m.in. pod nazwą handlową Nebilet) to organiczny związek chemiczny, stosowany jako - zwykle dobrze tolerowany - lek kardiologiczny, który obniża ciśnienie i pomaga osobom z niewydolnością serca.

Do stosowania we wczesnej fazie zakażenia

Autorzy badań proponują te trzy leki jako potencjalnych kandydatów do testowania w przyszłych badaniach klinicznych w celu poprawy odpowiedzi immunologicznej na wirusa SARS-CoV-2 we wczesnej fazie zakażenia. Celem stosowania leków jest zatem polepszenie reakcji organizmu na kontakt z koronawirusem na początku choroby.(PAP, Paweł Wernicki)

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: