Szczepionka na koronawirusa. Polacy sceptyczni. Tylko 43 proc. będzie chciało zaszczepić się na COVID-19

Prace nad szczepionką na koronawirusa są coraz bardziej zaawansowane. Premier Mateusz Morawiecki, że masowe szczepienia są możliwe w pierwszej połowie przyszłego roku. Z ankiet wynika jednak, że zaszczepić będzie się chciało niewiele ponad 40 proc. Polaków.

Pracę nad oczekiwaną szczepionką na koronawirusa trwają. Firmy Pfizer, Moderna oraz AstraZeneca opracowały specyfiki, które przeszły trzecią fazę kliniczną. Produkt firmy Pfizer wykazuje 95 proc. skuteczności, zaś Moderny 94,5-proc. skuteczności. Pierwsze masowe dawki szczepionki na koronawirusa mają zostać wyprodukowane jeszcze pod koniec bieżącego roku. 

Zobacz wideo Skoda Octavia RS iV - zachowanie sportowego charakteru auta przy ograniczeniu spalania i emisji CO2?

Szczepionka na koronawirusa. 40 proc. Polaków nie będzie chciało się szczepić 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska zamówiła 16 mln dawek szczepionek. Zgodnie z jego zapowiedziami do masowych szczepień może dojść już na początku 2021 roku.

Jak wynika z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland opublikowanego przez serwis agencyjny Monday News, jedynie 43,2 proc. ankietowanych Polaków zamierza się zaszczepić na COVID-19 w przypadku, gdy szczepionka będzie już dostępna. Ponad 40 proc. osób nie chce tego zrobić, a 16,1 proc. jest niezdecydowana. 

Sceptyczne nastawienie wobec szczepionki tłumaczy dr hab. n. med. Ewa Augustynowicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny - Tego typu ochrona dorosłych to stosunkowo nowy, słabo rozpowszechniony temat. Nie mamy dobrej tradycji w tym zakresie ani też wiedzy. Jesteśmy bombardowani informacjami o niebezpiecznych szczepionkach. Nie pamiętamy jednak, co im zawdzięczamy. Na niekorzyść działa też infodemia w Internecie na temat pandemii COVID-19 - wyjaśnia. 

Szczepionka na koronawirusa. Młodzi i kobiety najbardziej niechętni do szczepienia 

Z bardziej szczegółowych danych wynika, że więcej chętnych na szczepienie jest wśród mężczyzn (51,5 proc. za szczepieniami) niż kobiet (35,9 proc.). Jeśli chodzi o wiek, to największy odsetek osób deklarujących chęć zaszczepienia jest w grupie 56-80 lat - 52,1 proc. Niechętni szczepieniu są natomiast młodzi (23-35 lata), wśród których przeciwko szczepieniu jest 50,6 proc. osób. W tym aspekcie różnica wynika przede wszystkim z tego, że koronawirus jest największym zagrożeniem dla osób starszych. 

Więcej o: