Michał Dworczyk: Premier Mateusz Morawiecki zlecił kontrole w punktach handlowych

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę zlecił MSWiA kontrole w punktach handlowych, czy przestrzegane są zasady reżimu sanitarnego; w przypadku kiedy te reguły nie będą przestrzegane, stosowne służby będą egzekwowały kary - mówił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

Resort zdrowia podał w poniedziałek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 5733 osób, jest to najmniej od 13 października; zmarło 121 chorych.

Galerie handlowe nadal notują straty po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielęTłumy w galeriach handlowych. Pomysł posła PiS: 100 zł kaucji za wejście

Dworczyk w telewizji wPolsce.pl zwrócił uwagę, że od kilku dni notujemy wyraźny spadek liczby zachorowań. Jak jednak podkreślił, "to nie jest absolutnie czas na hurraoptymizm. Powinniśmy patrzeć z optymizmem w przyszłość, ale z ostrożnym optymizmem".

Wyraził jednocześnie nadzieję, że ograniczenia, które zostały wprowadzone i do których większa część społeczeństwa się zastosowała, przyniosły pozytywne efekty. 

Zobacz wideo Jak robić zakupy w czasie pandemii?

Tłumy w galeriach handlowych. Premier zlecił MSWiA podjęcie działań na rzecz kontroli w  punktach handlowych

Dopytywany o kwestię tłumów w galeriach handlowych z ostatniego weekendu minister ocenił, że są one niepokojące.

"Dlatego premier jeszcze w sobotę zlecił Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęcie działań na rzecz kontroli w tych punktach handlowych, czy rzeczywiście przestrzegane są zasady. Galerie zostały otwarte, szereg punktów handlowych zostało otwartych, ale cały czas obowiązuje nas reżim sanitarny; nie tylko zasłanianie nosa i ust, nie tylko dezynfekcja, ale również określona liczba (osób) przypadająca na określoną powierzchnię handlową" - mówił.

Maseczki w pracyMaseczki w pracy obowiązkowe. Niezależnie od dystansu i miejsca

"Musimy przestrzegać tego, muszą pamiętać o tym obywatele, muszą pamiętać o tym właściciele sklepów. W przypadku, kiedy nie będą te reguły przestrzegane stosowne służby będą egzekwowały kary związane z nieprzestrzeganiem tych zasad" - ostrzegł Dworczyk. (PAP)

autor: Rafał Białkowski (PAP) 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Wywiady SroczyńskiegoEuropa nam to zapamięta. Wściekli nie będą eurokraci, tylko zwykli Hiszpanie i Włosi

Więcej o: