Koronawirus. Lockdown w Niemczech przedłużony. Testy dla wjeżdżających

Lockdown w Niemczech zostanie przedłużony do 31 stycznia z powodu utrzymującej się wysokiej liczby zakażeń koronawirusem. Rząd federalny i rządy krajów związkowych zgodziły się na to podczas obrad we wtorek w Berlinie. Zostaną też wprowadzone nowe obostrzenia, m.in. dotyczące zasad kontaktów.

Kanclerz i premierzy dyskutowali o środkach powstrzymania pandemii koronawirusa w obliczu ciągle bardzo złej sytuacji pandemicznej w Niemczech. W ubiegłym tygodniu dobowa liczba zachorowań na COVID-19 w Niemczech przekroczyła 30 tys.

Niemcy przedłużają lockdown do końca stycznia

Rząd federalny i rządy landów zgodziły się, że w okręgach o dużej liczbie zakażeń koronawirusem zasięg przemieszczania się mieszkańców powinien być ograniczony do 15 kilometrów wokół miejsca zamieszkania. Powinno to dotyczyć powiatów, w których w ciągu siedmiu dni występowało ponad 200 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

Ograniczenia dotyczące kontaktów zostaną rozszerzone. Dotąd spotykać się mogli członkowie jednego gospodarstwa domowego z członkami jednego innego gospodarstwa domowego, maksymalnie pięć osób. Teraz będzie to jedno gospodarstwo domowe plus jedna osoba.

Nowe ograniczenia dla przyjeżdżających do Niemiec

Jak poinformował natomiast korespondent Polsat News Tomasz Lejman, wejdą w życie również nowe ograniczenia dla przyjeżdżających. "Przyjeżdżający do Niemiec z terenu ryzyka - czyli też z Polski - będą przed przyjazdem musieli zrobić test oraz po pięciodniowej kwarantannie kolejny test. Szczegółów, co do wyjątków od tej reguły, jeszcze nie ma" - podał dziennikarz.

Szkoły pozostaną zamknięte do końca stycznia. Wcześniej burmistrz Hamburga Peter Tschentscher (SPD) dopytywał o to, na jakiej "prawnej podstawie" zamyka się szkoły i przedszkola i jak to pogodzić z koniecznością podtrzymania "podstawowych funkcji placówek medycznych". Premier Bawarii Markus Soeder argumentował, że wobec wysokich wskaźników zakażeń, "wysłanie nauczycieli i uczniów do szkół byłoby nieodpowiedzialne".(PAP, bml/ kib/)

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Kiedy uczniowie powinni wrócić do szkół?
Więcej o: