Niemcy przedłużają lockdown. "Dzieci zarażają się nowymi szczepami koronawirusa jak dorośli"

- Twardy lockdown w Niemczech zostanie przedłużony co najmniej do 14 lutego - poinformowała kanclerz Angela Merkel po ośmiogodzinnej konferencji z premierami landów. Obecne obostrzenia miały obowiązywać do końca stycznia. Szefowa rządu zapowiedziała także nowe restrykcje.

W kolejnych tygodniach ograniczony ma zostać między innymi ruch pasażerski w środkach transportu publicznego. Pomóc ma w tym większy nacisk na pracę zdalną. W sklepach i autobusach trzeba będzie obowiązkowo nosić maseczkę medyczną, czyli np. jednorazową maseczkę chirurgiczną lub maseczkę typu KN95/N95 oraz FFP2. Tym samym niedozwolone będą maseczki materiałowe. 

USA wprowadzają sankcje na Nord Stream 2Sankcje wobec Nord Stream 2. USA nałożyły je na rosyjskiego armatora

Zamknięte pozostaną w dalszym ciągu restauracje, ośrodki kultury i wszystkie sklepy z wyjątkiem tych z artykułami pierwszej potrzeby. Prywatne zgromadzenia będą możliwe tylko z jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego. 

Zobacz wideo Pfizer zmniejsza dostawy. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Koronawirus w Niemczech. Merkel: Dzieci zarażają się nowymi szczepami koronawirusa

W Berlinie dyskutowano także o przedłużeniu godziny policyjnej. Ta kwestia jednak - podobnie jak nierozstrzygnięty dotąd spór wokół powrotu uczniów do nauki stacjonarnej - leżeć będzie dalej w gestii landów. Angela Merkel dała jednak do zrozumienia, że wszystkie szkoły powinny pozostać zamknięte do 14 lutego. "Docierają do nas informacje, że dzieci zarażają się nowymi szczepami koronawirusa tak samo jak dorośli. Musimy to potraktować poważnie" - tłumaczyła szefowa rządu

Jak relacjonuje "Deutsche Welle", rząd w Berlinie obiecał także ułatwienia i wsparcie finansowe dla prowadzących firmy. "Mowa jest o łatwiejszym dostępie do świadczeń i ich podwyżce" - napisano. 

Ze względu na obszerność materiałów dowodowych i konieczność przesłuchania wielu osób, sprawa nauczyciela języka angielskiego z Chełmna toczyła się ponad cztery miesiąceKoronawirus w Polsce. Sądy masowo kasują kary nałożone przez sanepid

***

W Polsce trwają szczepienia przeciwko koronawirusowi. Eksperci podkreślają, że szczepionka jest jedynym sposobem na to, by skutecznie pokonać pandemię, a także uchronić życie i zdrowie swoje oraz swoich najbliższych. W poniższych tekstach przeczytasz o tym, jak powstają szczepionki i dlaczego warto się szczepić.

Jeśli się wahasz, czy szczepić się przeciw COVID-19: fakty, które warto poznać

Jak powstają szczepionki? Czym są stabilizatory i adiuwanty?

Jak działają szczepionki? Co znajduje się w ich składzie? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

Więcej o: