Rekompensata tylko za dwa odczyny poszczepienne? Nie przewiduje się też odszkodowań za zgon na COVID-19

Prawnicy ocenili projekt Funduszu Kompensacyjnego, który przewiduje rekompensaty dla osób z niepożądanym odczynem po szczepieniu przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Według nich, projekt nowelizacji powinien zostać dopracowany, ponieważ w obecnym brzmieniu przewiduje wypłaty rekompensat tylko w dwóch przypadkach.
Zobacz wideo Rząd zmienia kolejność szczepień. Chodzi o pacjentów z chorobami przewlekłymi

O ocenę Funduszu Kompensacyjnego poproszeni zostali prawnicy współpracujący z dziennikiem "Rzeczpospolita". W ostatnim wydaniu gazety stwierdzili, że rekompensaty dla osób poszkodowanych w wyniku niepożądanych odczynów poszczepiennych jest dobrym kierunkiem.

Rekompensata za niepożądane odczyny poszczepienne. "Rz": Projekt ustawy przewiduje tylko dwa przypadki

Prawnicy zwracają jednak uwagę na konieczność dopracowania projektu nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Nowe przepisy ograniczają bowiem świadczenie kompensacyjne do działań niepożądanych, które są wprost wymienione w charakterystyce produktu leczniczego. Tymczasem w przypadku szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2 producent zastrzega, że działanie preparatu musi być dodatkowo monitorowane, a personel medyczny będzie zgłaszał wszelkie podejrzane działania niepożądane.

Szczepienia przeciw COVID - zdjęcie ilustracyjne Poważna reakcja na szczepienie przeciwko COVID-19 to 3000 zł od rządu

W praktyce zapis ten oznacza, że odszkodowanie w ramach Funduszu Kompensacyjnego będzie przysługiwało zaszczepionemu na COVID-19 tylko, gdy dozna wstrząsu anafilaktycznego lub ostrego obwodowego porażenia nerwu twarzowego po szczepieniu. - Odpowiedzialność za inne działania niepożądane jest wyłączona do czasu, gdy producent szczepionki dopisze je do listy, i ograniczona czasowo - mówi w "Rz" Jolanta Budzowska, radczyni prawna i pełnomocniczka poszkodowanych przez błędy medyczne pacjentów.

Eksperci krytykują też to, że działania niepożądane wymienione w projekcie nie uwzględniają zgonu, który może nastąpić na przykład po wstrząsie anafilaktycznym. Więcej w "Rzeczpospolitej". 

Szczepienia. Zdjęcie ilustracyjne Odszkodowania za szczepienia. Kto i ile może dostać? Wyjaśnia minister zdrowia

Więcej o: