Kiedy otwarcie hoteli? Rząd ogłosi to do końca tygodnia

Hotele miałyby się ponownie otworzyć 14 lutego - podało radio RMF FM. Decyzję w tej sprawie rząd ma ogłosić pod koniec tygodnia.

Decyzja będzie zależała przede wszystkim od sytuacji pandemicznej u naszych sąsiadów, czyli m.in. w takich krajach jak Niemcy, Czechy czy Słowacja. Można się bowiem domyślać, że z polskiej bazy hotelowej chcieliby skorzystać turyści z zagranicy. Jeżeli w ich państwach będzie szalał koronawirus, obiekty noclegowe w Polsce pozostaną zamknięte.

Kiedy otwarcie hoteli w Polsce?

"Równocześnie z hotelami rząd będzie chciał otwierać szerzej szkoły. Takie rozwiązanie jest rozpatrywane, bo gdyby hotele zostały otwarte, a szkoły częściowo zamknięte, to wiele rodzin masowo wyjechałoby na ferie. Rządzący chcą tego uniknąć" - podaje RMF FM.

Zobacz wideo Etap odpowiedzialności przedłużony do 14 lutego. Restauracje, hotele i stoki nadal zamknięte

W ubiegły czwartek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o utrzymaniu restrykcji dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i sportowej. Właściciele miejsc noclegowych co najmniej do 14 lutego nie będą mogli przyjmować gości. W rozmowie z next.gazeta.pl decyzję rządu skomentował sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński. 

Pandemia koronawirusa. Zamknięty (w lockdownie) hotel Kasprowy. Zakopane, 30 stycznia 2020Restrykcje. Hotele nie mogą pogodzić się z niezrozumiałą decyzją rządu

- Hotele znalazły się w klinczu - przyznał. Stwierdził, że kolejne dwa tygodnie zamknięcia obiektów pogłębią tylko straty dla branży, przez co coraz więcej pracowników może trafić na bruk.

Rozszerzono natomiast krąg osób, które będą mogły korzystać z hoteli m.in. o członków komisji i zespołów właściwych w sprawach egzaminów: adwokackiego, radcowskiego, notarialnego, komorniczego, egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą oraz egzaminu dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Obecnie hotele są dostępne m.in. dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS, działają też hotele pracownicze.

Hotel (zdjęcie ilustracyjne)Branża hotelarska o obostrzeniach. Straty dziesiątek milionów złotych