Kolejne linie wdrażają tzw. paszport zdrowotny. Aplikacja ma zbierać dane dotyczące szczepień i testów

Coraz więcej linii lotniczych jest zainteresowanych przetestowaniem aplikacji IATA Travel Pass. Rozwiązanie to ma zapobiec sytuacjom, w którym pasażer nie będzie spełniał wymogów dotyczących testów lub szczepień przeciw COVID-19 w kraju docelowym. Aplikacja ma zostać wprowadzona m.in. w Emirates, Etihad Airways i Copa Airlines.

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) podaje, że aplikacja IATA Travel Pass ma "pomóc pasażerom w łatwych i bezpiecznym zarządzaniu ich podróżami zgodnie z rządowymi wymogami dotyczącymi testów i szczepionek przeciw COVID-19".

W praktyce w aplikacji mają znajdować się informacje m.in. na temat testów na koronawirusa, którym został poddany dany pasażer, czy też szczepionki przeciw COVID-19, która została pasażerowi zaaplikowana.

Jak informuje IATA, w aplikacji znajdą się również informacje na temat ośrodków przeprowadzających badania i szczepienia, które spełniają normy kraju, do którego będzie chciał udać się podróżnym.

"Platforma umożliwi również autoryzowanym laboratoriom i ośrodkom badawczym bezpieczne przesyłanie pasażerom wyników testów lub świadectw szczepień. Rejestr globalny, zarządzany przez IATA, będzie zarządzał bezpiecznym przepływem niezbędnych informacji między wszystkimi zainteresowanymi stronami i zapewni bezproblemową obsługę pasażerów" - czytamy w komunikacie. Rozwiązanie jest nazywane potocznie "cyfrowym paszportem zdrowotnym".

IATA Travel Pass. Linie lotnicze zainteresowane

Jak podało zrzeszenie na początku lutego, z aplikacji będą mogli skorzystać już w pierwszym kwartale tego roku pasażerowie linii lotniczej Etihad Airways podróżujący wybranymi lotami z Abu Zabi.  - Naszym celem jest danie wszystkim rządom pewności w sprawie ponownego otwarcia granic dla podróżnych na podstawie zweryfikowanych danych dotyczących szczepionek testów - komentuje Nick Careen, starszy wiceprezes IATA.

W kwietniu program obejmie pasażerów linii Emirates podróżujących z Dubaju. Będą oni musieli przekazać linii lotniczej za pośrednictwem aplikacji dane dotyczące testu na COVID-19. W marcu testy rozpoczną z kolei panamskie linie Copa Airlines.

Zobacz wideo Upadek technologicznych gigantów. Te firmy stały się cieniem swojej dawnej wielkości [TopTECH]
Więcej o: