Szczepionka Johnson & Johnson zgłoszona do zatwierdzenia w UE

Europejska Agencja Leków (EMA) otrzymała wniosek od amerykańskiego koncernu farmaceutycznego i kosmetycznego Johnson & Johnson w sprawie zatwierdzenia w UE szczepionki przeciw COVID-19. Preparat może być podawany tylko w jednej dawce, co jest dużym atutem wobec szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneki.

Jeżeli przygotowany przez Johnson & Johnson medykament zostanie zatwierdzony przez EMA, a następnie przez Komisję Europejską, będzie czwartym dostępnym na unijnym rynku. Obecnie szczepienia wykonywane są przy użyciu preparatów koncernów Pfizer i BioNTech, Moderna i AstraZeneca.

Koronawirus w Polsce.Były szef GIS: Nadejście wiosny może oznaczać początek końca epidemii

KE zamówiła 200 mln dawek

Komisja Europejska zamówiła już 200 mln dawek szczepionki Johnson & Johnson. W kontrakcie pomiędzy stronami umowy znajduje się opcja dokupienia kolejnych 200 mln dawek z przeznaczeniem dla krajów Unii Europejskiej - informuje RMF FM.

Zgodnie z opublikowanymi w połowie stycznia wynikami testów klinicznych, skuteczność stworzonego przez J&J preparatu Ad26.COV2.S jest wysoka. Tak samo wysoki jest wskaźnik bezpieczeństwa, zarówno w przypadku ludzi młodych, jak i starszych.

Działanie szczepionki Johnson & Johnson

Szczepionka wykorzystuje genetyczne instrukcje wytwarzania białek korony SARS-CoV-2p. Od preparatów Moderny i Pfizera różni ją jednak to, że używane do tego jest nie mRNA, a DNA wbudowane w zmodyfikowany adenowirus.

Podobieństwo do pozostałych szczepionek jest jednak takie, że dzięki wykorzystaniu trwalszych niż sztuczne otoczki lipidowe adenowirusów, preparat jest bardziej odporny. Najlepsze warunki do jego przechowywania to temperatura od 2 do 8 stopni Celsjusza - przez okres nawet trzech miesięcy.

RPA zawiesza stosowanie szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZenecaKolejny wariant koronawirusa. B.1.525 może być odporniejszy na szczepionki

Preparat przygotowany przez amerykański koncern Johnson & Johnson ma dużą przewagę nad pozostałymi preparatami - można go podawać tylko w jednej dawce, co znacząco ułatwia proces szczepień.

Wyniki analiz wykazały, że preparat firmy Johnson & Johnson jest mniej skuteczny przeciwko najnowszym, wysoce zakaźnym wariantom koronawirusa – “brytyjskiemu” B.1.1.7 i “południowoafrykańskiemu” B.1.351 - informuje portal DOZ.pl. Wskaźnik skuteczności preparatu wynosi odpowiednio:

  • w USA – 72%, skuteczności,
  • w Ameryce Łacińskiej – 66%,
  • w Afryce Południowej – 57%.
Zobacz wideo Czy czekają nas kolejne obostrzenia? Müller: Decyzje zostaną podjęte na początku przyszłego tygodnia
Więcej o: