Włochy blokują eksport 250 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca do Australii

Bezprecedensowa decyzja jest możliwa dzięki wprowadzeniu przez Unię Europejską nowych przepisów regulujących wysyłkę szczepionek poza obszar Wspólnoty.

Włochy to pierwszy kraj, który skorzystał z wprowadzonych przez Unię Europejską nowych przepisów w ramach systemu przejrzystości wywozu szczepionek. Jak podaje "Financial Times", włoski rząd poinformował Komisję Europejską o zablokowaniu eksportu do Australii partii szczepionek AstraZeneca. KE miała prawo sprzeciwić się decyzji Włoch, ale tego nie zrobiła.

Zobacz wideo Czas między przyjęciem dwóch dawek szczepionki ma zostać wydłużony według zaleceń rady medycznej

Włochy blokują wysyłkę 250 tys. dawek szczepionki do Australii

Przyczyną decyzji jest niedopełnienie przez firmę farmaceutyczną umowy dotyczącej dostarczenia obiecanej liczby dawek szczepionki w ustalonym terminie. Zatrzymana została dostawa 250 tys. dawek szczepionki przeznaczonej dla australijskiej służby zdrowia. 

Szef włoskiego rządu Mario Draghi zapowiedział w ostatnich dniach, że przyspieszenie kampanii szczepień w kraju będzie głównym zadaniem pierwszych miesięcy jego rządów. Jak dotąd zaszczepiono tam ponad 4,5 mln osób. 

Michał Dworczyk przedstawił zmiany w Narodowym Programie SzczepieńCo ze szczepieniem ozdrowieńców? Dworczyk przedstawił plan - tylko jedna dawka

Włochy blokują eksport szczepionki. Wykorzystują unijne przepisy 

Włoska blokada jest możliwa dzięki przyjęciu przez UE konkretnych przepisów. Pod koniec stycznia Komisja Europejska wprowadziła obostrzenia, zgodnie z którymi producenci szczepionek z siedzibą w UE muszą uzyskać zezwolenie od rządu kraju, gdzie produkowana jest szczepionka na koronawirusa, zanim zostanie ona wyeksportowana poza unijną strefę.

KE wprowadziła przepis w związku z obawami, że firmy farmaceutyczne nie będą wypełniać zobowiązań dotyczących liczby szczepionek, wysyłając je gdzie indziej. 

Więcej o: