W 2021 r. emeryci i renciści z nadpłatą rozliczają PIT inaczej. Fiskus wyjaśnia, jak to zrobić

Od tego roku emeryci i renciści z nadpłatą podatku inaczej rozliczają PIT. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, co powinni zrobić świadczeniobiorcy, którzy otrzymali od organu rentowego PIT-11A zamiast PIT40-A.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów w komunikacie, emeryt lub rencista, który otrzymał PIT-11A zamiast PIT40-A, ma do wyboru dwie opcje:

  • po pierwsze, może samodzielnie złożyć zeznania rocznego PIT - jeśli chce skorzystać z ulg i odliczeń lub przekazać 1 proc. podatku innej organizacji niż wskazanej w ubiegłym roku;
  • druga możliwość zakłada natomiast, że emeryt "może nie robić nic". Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że w przypadku drugiej opcji urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 przygotowane dla niego w usłudze Twój e-PIT, a 1 proc. podatku zostanie przekazane automatycznie na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP), którą emeryt wybrał w ubiegłym roku.
Zobacz wideo PIT 2020. Jak skorzystać z nowych ulg związanych z pandemią?

"Jeśli w ubiegłym roku nie wskazałeś organizacji, a w tym roku chciałbyś to zrobić lub zmienić swój ubiegłoroczny wybór i otrzymałeś PIT-11A - musisz wypełnić i wysłać do urzędu skarbowego zeznanie roczne albo wskazać organizację w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT. Uwaga: nie składaj PIT-OP. Jeśli natomiast otrzymałeś PIT-40A - wówczas możesz skorzystać z formularza PIT-OP" - podano.

Ta ulga podatkowa to hit. Polacy średnio oszczędzają dzięki niej ponad 14 tys. zł na głowę Ta ulga podatkowa to hit. Polacy średnio oszczędzają dzięki niej ponad 14 tys. zł na głowę

Kiedy zwrot nadpłaty?

Zwrot nadpłaty podatku zostanie przelany przez urząd do 45. dni, jeśli zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT albo złożysz je w sposób elektroniczny. Natomiast w przypadku zeznań składanych papierowo zwrot nastąpi do trzech miesięcy.

Deklaracja podatkowa, zdjęcie ilustracyjne PIT 2021. Jak sprawdzić, czy mój PIT za 2020 rok został rozliczony?

"Termin zwrotu nadpłaty liczy się od dnia złożenia zeznania. W przypadku zeznania automatycznie zaakceptowanego w usłudze Twój e-PIT termin 45 dni liczy się od 30 kwietnia" - poinformowano. 

W informacji podkreślono również, że jeśli emeryt, tak jak do tej pory, otrzymał od organu rentowego PIT-40A, nie musi rozliczać PIT, o ile nie osiągnął w ubiegłym roku przychodów z innych źródeł i nie korzysta z ulg i odliczeń. Dodano, że w przeciwnym wypadku powinien do 30 kwietnia złożyć odpowiednie zeznanie roczne.

Więcej o: