Belgia tymczasowo wstrzymuje szczepienia preparatami Johnson & Johnson. Czeka na opinię EMA

Belgia tymczasowo wstrzymuje szczepienia preparatami przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson. Czeka na ocenę Europejskiej Agencji Leków, która ma być opublikowana w przyszłym tygodniu. Powodem są nietypowe przypadki zakrzepów krwi, które wystąpiły w USA u osób zaszczepionych.
Zobacz wideo Lekarz: Ryzyko wystąpienia zakrzepów przy covid-19 wynosi 16,5 procenta

Amerykański koncern wstrzymał wprawdzie dostawy swoich szczepionek Johnson & Johnson do Europy, ale część partii dotarła już do niektórych krajów członkowskich. Belgia otrzymała 36 tysięcy dawek, a jeszcze w tym miesiącu miała otrzymać ponad 62 tysiące kolejnych.

Dzienna liczba wykonanych szczepień na Opolszczyźnie szybko rośnie.FDA: Szczepionka Johnson&Johnson bezpieczna i skuteczna

Europejska Agencja Leków: Korzyści z zaszczepienia preparatami Johnson & Johnson przewyższają ryzyko

Sama firma Johnson & Johnson zwróciła się do krajów, które otrzymały już dawki, by na razie ich nie podawały pacjentom i poczekały na ocenę Europejskiej Agencji Leków. Ministrowie zdrowia rządów federalnego i regionalnego w Belgii postąpili zgodnie z sugestią.

Unijna agencja poinformowała dziś, że wstępnie przeanalizowała informacje o przypadkach zakrzepów krwi, ale oczekuje na kolejne dane. W przyszłym tygodniu opublikuje swoją ocenę. Na razie Europejska Agencja Leków podtrzymała swoją wcześniejszą opinię, że korzyści z zaszczepienia preparatami Johnson & Johnson przewyższają ryzyko skutków ubocznych.

Szczepionka J&J przeciwko COVID-19W II kwartale Polska ma otrzymać 4,5 mln dawek szczepionki Johnson&Johnson

Federalne agencje USA zalecają wstrzymanie szczepień preparatami Johnson & Johnson

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oraz Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleciły we wtorek (13 kwietnia) wstrzymanie szczepień z użyciem jednodawkowego preparatu Johnson & Johnson z uwagi na wystąpienie sześciu przypadków rzadkich zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych osób. To jedna z trzech szczepionek używanych w USA.