Podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że panujące obostrzenia zostaną przedłużone o kolejny tydzień do 25 maja. Działalność hoteli będzie wstrzymana co najmniej do 3 maja, natomiast już w poniedziałek najmłodsze dzieci wrócą do przedszkoli oraz żłobków.
Część rodziców mogła już złożyć wnioski o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego na okres do 25 kwietnia, w związku z rozporządzeniem Rady Ministrów, według którego rodzice mieli korzystać z dopłaty właśnie do tej daty.
W związku z decyzją o otwarciu przedszkoli i żłobków świadczenie będzie przysługiwać jednak tylko do 18 kwietnia. Rząd uspokaja - osoby, które złożyły wniosek o wypłatę do 25 kwietnia, nie muszą składać nowych pism ani korygować poprzednich. Świadczenie i tak zostanie wypłacone do 18 kwietnia.
"W przypadku wniosków o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego - złożonych przez rodziców za okres do 25 kwietnia 2021 r. - w związku z otwarciem żłobków i przedszkoli od 19 kwietnia 2021 r. - wypłata świadczeń przysługiwać będzie jedynie do 18 kwietnia 2021 r. bez konieczności składania nowych wniosków lub korygowania wniosków już złożonych" - czytamy na gov.pl.
Istnieje wyjątek, który zakłada możliwość wypłacania świadczenia w terminie dłuższym. Rodzice będą mogli się o nie ubiegać, jeśli placówka zostanie całkowicie zamknięta lub jej działanie będzie ograniczone w związku z COVID-19. W takim przypadku należy złożyć nowy wniosek.
"Natomiast w sytuacji, gdy mimo otwarcia placówek opiekuńczych (żłobków, przedszkoli) od 19 kwietnia 2021 r. nastąpi jednak nieprzewidziane zamknięcie placówki lub ograniczone funkcjonowanie w związku z COVID-19, w celu wypłaty zasiłku za okres po 18 kwietnia 2021 r. (czyli od 19 kwietnia br.) rodzice będą zobowiązani do złożenia nowego wniosku o wypłatę zasiłku - za okres, w jakim placówka jest zamknięta. Zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem w sprawie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego - zasiłek ten przysługuje do 25 kwietnia 2021 r. Przepisy umożliwiają jednak jego wydłużenie" - poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Powyższa zasada obowiązuje jedynie rodziców, których dzieci uczęszczają do przedszkoli oraz żłobków. W pozostałych przypadkach, jeśli opiekujemy się dzieckiem do lat ośmiu, dzieckiem niepełnosprawnym uczęszczającym do szkoły lub dorosłą osobą niepełnosprawną, które nie uczęszczają do szkół ze względu na zamknięcie placówek, rodzice nadal mają możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego na podstawie złożonych wcześniej wniosków.