Prezes NFZ: Pobieranie opłat od pacjentów za szczepienie jest niedopuszczalne

P. o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak powiedział, że pobieranie opłat od pacjentów za szczepienie jest niedopuszczalne. Jak dodał, każdy taki sygnał będzie sprawdzany.

P. o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak w czwartek w rozmowie z Radiem Wrocław został zapytany, co ma zrobić pacjent, od którego zażądano zapłaty za szczepienie przeciw COVID-19.

Szczepienia przeciwko COVID-19 Wrocław. Lekarz pobierał od pacjentów opłaty za szczepienia na COVID-19

NFZ wyjaśnia: Jeżeli pacjenci zapłacili za te szczepienia, to bardzo prosimy o kontakt

- Bardzo się cieszę, że pan redaktor zadał pytanie dotyczące pobierania opłat. To jest oczywiście praktyka niedopuszczalna i każdy taki sygnał będziemy kontrolować i będziemy sprawdzać. Szczepienia przeciw COVID-19 są w naszym kraju darmowe, czy finansowane z budżetu państwa, bo oczywiście nic na świecie nie jest za darmo - powiedział Nowak.

Zobacz wideo Fiałek: Po pandemii wielu medyków wyemigruje. To będzie tragedia większa niż COVID-19

Wyjaśnił, że jeśli ktokolwiek zostanie poproszony o zapłacenie za tego typu usługę, powinien się skontaktować z Narodowym Funduszem Zdrowia, czy to z oddziałem, czy z infolinią. - My każdy taki sygnał będziemy sprawdzać. Jeżeli pacjenci zapłacili za te szczepienia, to bardzo prosimy skontaktować się z Narodowym Funduszem Zdrowia i my podejmiemy odpowiednie działania - powiedział prezes.

Dodał, że do bezpłatnego szczepienia w Polsce mają też prawo osoby nieubezpieczone.

Kiedy ruszą masowe szczepienia? "Może już w maju"

Prezes był też pytany, czy zdarza się, że NFZ nie płaci wykonawcom za wszystkie przeprowadzone szczepienia. - Oczywiście, że płacimy za wszystkie świadczenia, które zostaną wykonane i które zostały odpowiednio sprawozdane. Myślę, że to są informacje tzw. fejkowe, choć nie lubię tego słowa - powiedział Nowak.

Szczepienia w Polsce Jak idą szczepienia w Polsce? Ten powiat może być wzorem

Ocenił, że może już w maju możliwe będzie rozpoczęcie masowych szczepień bez podziału na zapisy rocznikowe czy grupy zawodowe.

- Jeżeli chodzi o potencjał do szczepienia, o te możliwości do masowego szczepienia, to wydaje mi się, że nasz kraj jest przygotowany doskonale. A dzięki tym punktom powszechnym to przygotowanie jeszcze wzrosło. Wszystko niestety zależy od rytmiczności dostaw, tu uzależnieni jesteśmy od producentów szczepionek. Z informacji które posiadamy, które niestety mogą ulec zmianie, bo producenci stają się teraz bardziej nieprzewidywalni, wygląda na to, że w maju już ten rytm dostaw będzie odpowiedni. Stąd już tylko krok pewnie do decyzji, że możemy szczepić już wszystkich naprawdę, naprawdę masowo - powiedział Nowak.

autor: Roman Skiba (PAP)/ ros/ krap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl. 

Więcej o: