Luzowanie obostrzeń epidemicznych? Przed majówką "możemy o tym zapomnieć"

W środę 28 kwietnia rząd przedstawi szczegółowy plan otwierania gospodarki. Jak udało się ustalić dziennikarzom RMF FM, przed końcem majówki nie będzie dodatkowego luzowania obostrzeń epidemicznych. W rządzie mówią, że "możemy o tym zapomnieć" - przekazał dziennikarz Krzysztof Berenda.
Zobacz wideo Czy powrót do tzw. pełnej normalności jest możliwy jeszcze w 2021 roku?

Przedsiębiorcy oraz klienci z wielką nadzieją oczekiwali, że jeszcze przed majówką rząd zdecyduje się otworzyć część biznesów (oczywiście w reżimie sanitarnym) i możliwe będą wyjazdy do hotelu czy zjedzenie posiłku w ogródkach restauracyjnych. W środę 28 kwietnia rząd przedstawi szczegółowy plan otwierania gospodarki, jednak, jak wynika z ustaleń dziennikarza RMF FM Krzysztofa Berendy, żadnego dodatkowego luzowania przed majówką nie będzie. 

Luzowanie obostrzeń epidemicznych nie wcześniej niż po majówce. Dlaczego?

Dziennikarz poinformował, że w rządzie mówi się, iż o kolejnym otwieraniu biznesów przed weekendem majowym "możemy zapomnieć". Jednym z powodów jest to, że pomimo stopniowego opadania trzeciej fali epidemii, sytuacja w szpitalach wciąż jest bardzo poważna. Każdego dnia resort informuje również o setkach kolejnych zmarłych po przechorowaniu COVID-19. W piątek przekazano, że w ciągu ostatniej doby 139 osób zmarło z powodu zakażenia koronawirusem oraz 390 osób z chorobami współistniejącymi. 

Jak zakłada RMF FM, drugim powodem, o którym nie mówi się wprost, może być to, iż lada moment w pełni otwarty zostanie program szczepień. Warunkiem przyjęcia preparatu jest bycie zdrowym, a masowe wyjazdy majówkowe mogłyby doprowadzić do kolejnych zakażeń, odwlekając tym samym szczepienie nawet o trzy miesiące. 

Co z obowiązkiem noszenia maseczek na świeżym powietrzu? 

O zniesieniu obowiązku zakrywania ust oraz nosa na świeżym powietrzu niedawno mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, który stwierdził, że bliżej końca maja będzie to możliwe. Rzecznik rządu Piotr Müller wypowiedział się na ten sam temat, zapowiadając, że wkrótce ruch w stronę zniesienia obowiązku zostanie podjęty. Nie chcąc składać żadnych deklaracji, stwierdził, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, w okresie letnim "pożegnamy się z maseczkami". 

Czytaj więcej: Co z maseczkami na świeżym powietrzu? "Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, pożegnamy się z nimi w okresie letnim">>>

Od poniedziałku złagodzenie restrykcji epidemicznych

Już od najbliższego poniedziałku w jedenastu województwach, do szkół w trybie hybrydowym powrócą uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Otwarte zostaną również zakłady fryzjerskie oraz kosmetyczne. W województwach, w których dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 35, restrykcje zostały utrzymane (śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie opolskie).

Więcej o: