Majówka w Chorwacji. Ambasada apeluje do Polaków o zachowanie szczególnej ostrożności

Ambasada RP w Zagrzebiu wydała apel skierowany do wszystkich Polaków, którzy wybierają się do Chorwacji na majówkę. Polska placówka przypomina jakie rygory epidemiczne obowiązują na terenie kraju, który wciąż zmaga się z trzecią falą pandemii. Od 15 kwietnia osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy mogą przyjechać do Chorwacji bez konieczności odbycia kwarantanny.
Zobacz wideo Czy powrót do tzw. pełnej normalności jest możliwy jeszcze w 2021 roku?

"W związku z dużym zainteresowaniem podróżami do Chorwacji w okresie majówki, Ambasada RP w Zagrzebiu informuje, że Chorwacja znajduje się obecnie w kulminacyjnej fazie trzeciej fali pandemii, która kilka tygodni temu przetoczyła się m.in. przez Polskę, Czechy i Słowację" - czytamy w oficjalnym komunikacie na internetowej stronie rządowej

Chorwacja. Wskaźniki nowych przypadków zachorowań należą do najwyższych w Europie

Jak poinformowała Ambasada RP w Zagrzebiu, statystyki z ostatnich siedmiu dni jasno wskazują, że średnia dzienna liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem należy do jednych z najwyższych w całej Unii Europejskiej, a trend wzrostowy zakażeń nadal się utrzymuje. 

Obostrzenia epidemiczne na terenie Chorwacji

W opublikowanym oświadczeniu przypomniano również, że na terenie całego kraju obowiązkowe jest noszenie maseczek w obiektach zamkniętych, a także w przestrzeni publicznej - w każdym miejscu, gdzie można oczekiwać większego przepływu ludności lub niemożliwe jest zachowanie dystansu co najmniej 1,5 metra od drugiej osoby. 

Majówka (zdjęcie ilustracyjne) Luzowanie obostrzeń epidemicznych? Przed majówką "możemy o tym zapomnieć"

"Obostrzenia epidemiczne wprowadzane są zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym w zależności od natężenia zarażeń. Dodatkowe obostrzenia wprowadziły także regiony z ośrodkami w Dubrowniku, Zadarze, Splicie, Rijece i Zagrzebiu" - przekazano. 

W związku z tym, że sytuacja epidemiologiczna w kraju jest bardzo poważna, zaapelowano do wszystkich turystów, którzy wybierają się do Chorwacji o zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie się do wszystkich panujących przepisów epidemicznych. "Nie tylko ze względu na grożące kary, ale przede wszystkim z dbałości o własne zdrowie i bezpieczeństwo". 

Ambasada poprosiła o monitorowanie komunikatów zamieszczanych regularnie na stronie placówki: www.gov.pl/web/chorwacja. "Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni sytuacja ulegnie poprawie na tyle, by w lecie można się było cieszyć urokami Chorwacji - czego Państwu i sobie życzymy" - dodano. 

Epidemia koronawirusa. Czy wesela powinny wrócić? Wesela? Członek Rady Medycznej: Jestem przeciwny. Ale ogródki restauracyjne tak

Zaszczepieni i ozdrowieńcy mogą przyjechać do Chorwacji bez obowiązku kwarantanny

Od 15 kwietnia zarówno osoby zaszczepione, jak i ozdrowieńcy mają możliwość przyjazdu do Chorwacji bez konieczności wykonywania testów oraz odbywania kwarantanny. Zgodnie z nowymi przepisami, wystarczy mieć przy sobie potwierdzenie od lekarza o przebyciu choroby, z której wyleczyć się trzeba na minimum 11 dni przed przekroczeniem granicy - informuje "Wyborcza Biznes". W przypadku osób zaszczepionych drugą dawkę preparatu należy przyjąć co najmniej 14 dni przed przyjazdem. 

Więcej o: