Niedzielski: udostępniliśmy aplikację umożliwiającą odczytywanie kodu QR certyfikatu UCC

- W czwartek w sklepie Google została udostępniona aplikacja umożliwiająca odczytywanie kodu QR potwierdzającego posiadanie unijnego certyfikatu COVID-19 (UCC) - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, zapowiedzieli kolejne luzowanie obostrzeń w Polsce.

Posłuchaj podcastu Jak będzie wyglądała kontrola zaszczepionych przy limitach? Rząd przygotował specjalną aplikację

Luzowanie obostrzeń w Polsce. Zaszczepieni nie będą wliczać się do limitów. 

To, kto jest w pełni zaszczepiony będzie można sprawdzić, dzięki specjalnej aplikacji. Jak zaznaczył Niedzielski, sprawdzenie, czy osoby biorące udział w danym wydarzeniu są zaszczepione, czy nie, jest odpowiedzialnością organizatora.

- Dzisiaj udostępniamy w sklepie Google aplikację, która umożliwi odczytywanie tych kodów. Wczoraj udostępniliśmy taką samą aplikację na system operacyjny IOS Apple, więc w zasadzie na każdej komórce można w tej chwili zamontować czytnik tego QR-kodu - poinformował.

Dodał, że to organizator będzie następnie rozliczany z przestrzegania limitu osób, które mogą wziąć udział w danym wydarzeniu.

- Oczywiście po stronie osoby, która wchodzi, która wie, że jest zaszczepiona, jest posiadanie przy sobie odpowiedniego dowodu. Ten dowód może mieć charakter tradycyjny - czyli wydruk kartki z QR-kodem - albo po prostu trzeba mieć na urządzeniu mobilnym ten kod, który będzie do odczytania - wyjaśnił Niedzielski.

Certyfikaty szczepionkowe. Polska jest gotowa na elektroniczne sprawdzanie paszportów szczepionkowych

Jak zaznaczył podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski, Polska jest "przygotowana technicznie", na działania związane z wprowadzeniem unijnych certyfikatów covidowych. - Przyjemnie mi powiedzieć, że jesteśmy jednym z pierwszych krajów europejskich, który ma przygotowaną całą tę infrastrukturę elektroniczną - podkreślił minister zdrowia.

Autor: Iwona Żurek, PAP

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: