Grecja. Restauracje i bary tylko dla zaszczepionych. Rząd wprowadza nowe restrykcje

Grecki rząd zdecydował, że restauracje w tym kraju będą mogły odwiedzić tylko osoby, które zaszczepiły się przeciw COVID-19 lub w ciągu trzech ostatnich dni otrzymały negatywny wynik testu. Przepis nie będzie obowiązywał w restauracjach znajdujących się na świeżym powietrzu.

Przedstawiciele greckiego rządu poinformowali we wtorek 13 lipca o wprowadzeniu nowych restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Wymóg zaszczepienia przeciw COVID-19 będzie obowiązywał nie tylko w restauracjach, ale również w barach, kawiarniach, nocnych klubach, kinach i teatrach. Osoby przebywające w barach i restauracjach będą musiały również zajmować miejsca siedzące. 

Zobacz wideo Odbicie gospodarcze w kształcie V czy drugie załamanie na kształt W? Kuczyński: Jest jeszcze jedna litera

Grecja. Restauracje za okazaniem dowodu zaszczepienia. Obostrzenia obowiązują do końca sierpnia

- Niezwykle istotne jest to, abyśmy nie sprawiali wrażenia, że tracimy kontrolę nad pandemią i żeby nasz przemysł turystyczny mógł normalnie funkcjonować. Kierunek, w który zmierza grecka gospodarka, będzie zależny od tego, jak dobrze kontrolujemy pandemię i jak zastosujemy się do środków bezpieczeństwa- powiedział minister rozwoju Adonis Jeorjadis.  

Nowe obostrzenia wejdą w życie w piątek 16 lipca i będą obowiązywać do końca sierpnia. Reuters podaje, że bary i restauracje będą mogły sprawdzić, czy ktoś jest zaszczepiony dzięki aplikacji COVID FREE GR, która skanuje europejskie cyfrowe świadectwa szczepień oraz testy na obecność koronawirusa.  

Restrykcje nie będą obowiązywały w restauracjach znajdujących się na otwartej przestrzeni. Z obowiązku zaszczepienia będą zwolnione osoby, które okażą negatywny wynik testu na koronawirusa, przeprowadzonego w ciągu ostatnich trzech dni. 

Koronawirus w Grecji. Liczba nowych przypadków rośnie

We wtorek w Grecji wykryto 3 109 nowych zakażeń - poziom obserwowany po raz ostatni w kwietniu. Grecki rząd ma nadzieję na częściowe ożywienie sektora turystycznego w tym roku, ale jest zaniepokojony rozprzestrzenianiem się wariantu Delta. Do Grecji mogą wjechać osoby posiadające negatywny wynik testu PCR na koronawirusa (wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem) lub testu antygenowego (nie wcześniej niż 48 godzin przed przyjazdem), osoby w pełni zaszczepione oraz ozdrowieńcy, którzy okażą negatywny wynik testu wykonany między 30 a 190 dniami przed planowanym przyjazdem do Grecji.

Więcej o: