Wielka Brytania dodała nowe kraje do zielonej listy podróżnej. Brakuje Polski

Wielka Brytania rozszerzyła zieloną listę krajów, do których można wyjechać bez obowiązkowej kwarantanny po powrocie. Tamtejszy rząd uzupełnił ją o cztery nowe kraje. Tymczasem Polska wciąż znajduje się na żółtej liście.
Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

Wielka Brytania zaktualizowała tzw. zieloną listę. Pojawiają się na niej państwa, do których można wyjechać bez obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny po powrocie. 14 lipca w nowym zestawieniu pojawiły się cztery nowe pozycje.

Turcja Wakacje w Turcji bez kwarantanny. Sprzedawca wycieczek: Mamy boom rezerwacyjny

Wielka Brytania. Nowe kraje na zielonej liście podróżnej

Brytyjski rząd postanowił rozszerzyć zieloną listę o Bułgarię, Chorwację, Hongkong i Tajwan, z czego dwa ostatnie kraje znalazły się również na liście państw pod obserwacją. To oznacza, że Wielka Brytania może je ponownie zamieścić na liście żółtej. Nowe kraje pojawią się na zielonej liście w poniedziałek 19 lipca.

Ponadto hiszpański archipelag Baleary, położony w zachodniej części Morza Śródziemnego, a także Brytyjskie Wyspy Dziewicze zostaną przeniesione z zielonej listy do żółtej. Natomiast Birma, Indonezja, Kuba i Sierra Leone zostaną usunięte z żółtej listy i trafią na listę czerwoną. Polska wciąż znajduje się na żółtej liście.

Punkt szczepień przeciwko COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne) Nawet osiem lat więzienia dla medyków za fałszywy certyfikat szczepień

Wielka Brytania. Co oznaczają kolory list podróżnych?

Od 17 maja w Wielkiej Brytanii funkcjonuje system "świateł drogowych" wprowadzający różne zasady wjazdu w zależności od kraju, z którego osoba przybywa. Rząd wprowadził trzy listy: zieloną, żółtą i czerwoną. Czym się różnią?

Przed przyjazdem z kraju znajdującego się na zielonej liście należy:

  • wykonać test w kierunku COVID-19,
  • wykupić i wykonać test na drugi dzień pobytu w Anglii,
  • wypełnić formularz lokalizacyjny.

Przed przyjazdem z kraju znajdującego się na żółtej liście należy:

  • wykonać test w kierunku COVID-19,
  • wykupić testy na 2. i 8. dzień pobytu w Anglii,
  • wypełnić formularz lokacyjny.

Natomiast po przyjeździe należy poddać się 10-dniowej kwarantannie w domu lub w miejscu pobytu oraz wykonać wykupione wcześniej testy na 2. i 8. dzień pobytu w Anglii.

Przed przyjazdem z kraju znajdującego się na czerwonej liście należy: 

  • wykonać test w kierunku COVID-19,
  • wykupić pobyt na kwarantannie w hotelu wraz z pakietem testów,
  • wypełnić formularz lokacyjny,

Natomiast po przyjeździe należy udać się na kwarantannę do hotelu na 10 dni oraz wykonać testy w 2. i 8. dniu pobytu na kwarantannie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie brytyjskiego rządu TUTAJ.

Więcej o: