Francja: obowiązkowe testy na Covid-19 dla podróżnych z kilku krajów UE

Podróżni przybywający do Francji z Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Cypru i Grecji są zobowiązani do przedstawienia wyników testu na obecność koronawirusa przeprowadzonego na co najmniej 24 godz. przed podróżą - wynika z komunikatu rządu ogłoszonego w sobotę.
Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Zarządzenie zacznie obowiązywać o północy z soboty na niedzielę. Obejmie ono także osoby przybywające do Francji z terytorium Wielkiej Brytanii.

Francja zaostrza warunki dla podróżnych z kilku krajów UE

Dotychczas podróżni przyjeżdżający do Francji z krajów Półwyspu Iberyjskiego, Holandii, a także z Grecji i Cypru musieli okazywać wyniki testu przeprowadzonego na co najmniej 72 godz. przed podróżą. Brytyjczyków obowiązywał termin 48 godzin.

Emmanuel Macron ogłosił obowiązkowe szczepienia dla medykówFrancja. Bez "karnetu zdrowotnego" nie będzie croissanta. Szturm na szczepionki

W komunikacie podpisanym przez premiera Jean Castexa wskazano jednocześnie, że nowe regulacje nie dotyczą osób, które przeszły pełny cykl szczepień. "Jednocześnie, z uwagi na fakt, że szczepionki potwierdziły swą skuteczność wobec koronawirusa, w tym także w odniesieniu do wariantu Delta, wprowadzane ograniczenia nie rozciągają się na osoby, które przeszły pełny cykl szczepień preparatami uznawanymi przez Europejską Agencję Leków (Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Janssen) niezależnie od kraju przyjazdu" - czytamy.

Zgodnie z definicją francuskiego rządu za pełny cykl szczepień uważa się przyjęcie drugiej dawki na 7 dni przed podróżą, a w wypadku ozdrowieńców - przyjęcie pierwszej dawki przed dwoma tygodniami do wyjazdu. Jeśli chodzi o preparat Janssena, produkowany przez firmę Johnson & Johnson, który jest jednodawkowy, szczepienie musi być przeprowadzone na 28 dni przed podróżą.

Produkowana w Indiach szczepionka Covishield, która jest od niedawna uznawana przez agencję EMA, wymaga przedstawienia specjalnego certyfikatu szczepienia.

'Restauratorzy będą się burzyć'. Rozmawiamy z Francuzami o paszportach sanitarnych"Niektórzy mówią o dyktaturze Macrona". Francuzi o paszportach sanitarnych

Coraz więcej zakażeń koronawirusem 

We Francji, gdzie od początku epidemii zarejestrowano 5 mln 844 249 zakażeń i 111 451 zgonów z powodu Covid-19, liczba zakażeń koronawirusem zaczęła rosnąć w ostatnich dniach. W piątek po długiej przerwie dobowy przyrost zakażeń przekroczył próg 10 tys., choć liczba hospitalizacji wciąż maleje.

W pierwszych dwóch tygodniach lipca odnotowano we Francji 55 376 zakażeń. W tym samym czasie w Hiszpanii zarejestrowano 266 354 zakażenia, w Portugalii 39 305, a w Grecji - 29 035. Większość francuskich zakażeń z ostatniego okresu to infekcje wariantem Delta - podkreśla AFP. (PAP)

mars/

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: